Diyarbakır’da müzisyenlerden siyah eylem; İstanbul’da sanatçılar enstrümanlarını satışa çıkardı

Diyarbakır’da müzisyenler siyah giyinerek pandemi sürecindeki yaşadıklarına dikkat çekti ve acil çözüm çağrısı yaptı. İstanbul’da ise işsiz kalan sahne emekçileri için sanatçılar enstrümanlarını satışa çıkardı


Fotoğraf: Evrensel

Diyarbakır’da müzisyenler pandemi süreci ve kısıtlamaları nedeniyle yaşadıkları zorluklara dikkat çekmek için basın açıklaması yaptı. Siyah giyinen müzisyenler Ofis semtinde bulunan Sanat Sokağı’nda buluşarak acil çözüm istediler. İstanbul’da ise Haluk Levent’in çağrısıyla koronavirüs salgınında işsiz kalan sahne emekçilerine destek olmak için sanatçılar seferber oldu. Musa Eroğlu, Melek Mosso, Kurtalan Ekspres’in bas gitaristi Ahmet Güvenç enstrümanlarını satışa çıkardı.

Diyarbakır’da açıklamayı yapan müzisyenler yaşamını yitiren Kalan Müzik kurucusu Hasan Saltık’ı anmayı ihmal etmediler.

Müzisyenler adına konuşan Engin Derya “Yaklaşık bir buçuk yıldır pandemi sürecinde hayatını kaybeden ve intihar eden tüm müzisyenlere Allah’tan rahmet dileriz” diyerek sözlerine başladı.

MÜZİK VE SAHNE SANATÇILARI GÖRMEZDEN GELİNİYOR

Kısıtlamalar nedeniyle çalışamayan ve geçim sıkıntısı yaşayan müzisyenlerin intihar ettiğini hatırlatan Derya “Biz Diyarbakırlı sanatçı ve müzisyenler olarak yetkililere sesleniyoruz, normalleşme sürecine geçmişken on binlerce emekçi, bağımsız çalışan, sanatçı, müzisyen, canlı müzik ve sanat mekanları, restoran ve küçük işletmeler saat sıkıntısından dolayı işlev dışı bırakılmıştır. Bilindiği üzere bu sektörlerin işe aktif başlama saatleri, mercilerin belirttiği kapanış saatine denk gelmektedir” dedi.

Yaşanan sorunlara ilişkin yetkililerden çözüm beklediklerini ifade eden Derya şunları belirtti: “Ne yazık ki müzik ve sahne sanatçıları görmezden geliniyor. Yaşam hakkı kısıtlanıyor. İntihar buhramların daha fazla olmamasını dilerken, yetkililerden bu konuda acil çözüm üretmesini bekliyoruz. Yetkili merciler acilen müzik ve eğlence sektörünü destekleyici yeni karar ve uygulamalarla, sanata, sanatçıya, tüm sanat çalışanlarına ve emekçilerine sahip çıkmalıdır. Göz yumma, müzik susmasın.”

SAHNE EMEKÇİLERİ İÇİN ENSTRÜMANLARINI SATIŞA ÇIKARDILAR

Salgın nedeniyle ekonomik sıkıntı yaşayan sahne sanatçıları ve emekçileri için kademeli normalleşme döneminde bir adımın atılmamasına karşı bir ses de İstanbul’dan geldi. Haluk Levent’in yürüttüğü Ahbap Derneği devreye girdi ve 400 TL’ye kadar olan elektrik, su ve doğalgaz faturalarını bağış usulüyle karşılama kampanyası başlattı.

Türk Halk Müziği’nin duayen isimlerinden Musa Eroğlu kampanyaya bağlamasını satışa çıkarak destek oldu. Sanatçı Melek Mosso ise kampanyaya flüdünü bağışlayarak destek oldu. Kurtalan Ekspresin bas gitaristi Ahmet Güvenç de kampanyaya katılan başka bir isim oldu. Haluk Levent tüm destekleri kendi sosyal medya hesabından duyurdu.