RTÜK kanallara para cezası yağdırdı

RTÜK; Kanal D, Show TV, Fox TV, TV 8 ve Halk TV’de yayımlanan çeşitli diziler ve programlar üzerinden kanallara idari para cezaları kesti. Verilen cezaların gerekçeleri arasında şiddet içeren sahneler, “İslami hassasiyetlerin dikkate alınmaması,” “çarpık ilişki ve diyaloglar,” “gerçek dışı iddialar” ve “genel ahlak ve ailenin korunması ilkesine aykırılık” yer aldı


Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) haftalık olağan toplantısı sonrası kuruldaki uzmanların görüşleri dahilinde yazılı açıklama yayımladı. Anadolu Ajansı’ndan (AA) Özcan Yıldırım’ın haberine göre kurulun açıklamasında Show TV’de yayımlanan Çukur dizisinde, Kanal D’de yayımlanan Arka Sokaklar dizisinde, Fox TV’de yayımlanan Baraj ve Yasak Elma dizilerinde, TV 8’de yayımlanan Survivor programında ve Halk TV Ana Haber Bülteni’nde yapılan çeşitli ihlaller sonucu yayıncı kuruluşlara idari para cezası verildiği belirtildi.

ARKA SOKAKLAR’DA “İSLAMİ HASSASİYETLERİN DİKKATE ALINMADIĞI SAHNE VE FİZİKSEL ŞİDDET” OLDUĞU İDDİASI

AA’nın haberinde Arka Sokaklar dizisinin, vatandaşlar ve avukatlar tarafından manevi değerlere aykırılık taşıyan sahneleri ve şiddet görüntüleri sebebiyle RTÜK’e yoğun şekilde şikayet edildiği iddia edildi. Üst kurulun diziye ilişkin raporunda “İslam peygamberi Hz. Muhammed’in bir hadisinin dizi filmde terör örgütü lideri tarafından anlamından koparılarak, tehdit ve intikam bağlamında kullanıldığı bölümleri ve bir avukata uygulanan fiziki şiddet görüntülerini” inceledi. Kurulun izleme uzmanı “İslami hassasiyetleri dikkate almayan ilgili sahnenin toplumsal değerleri hiçe saydığını, kullanılan ifadelerin amacını aşarak, Türk toplumunun milli ve manevi değerlerine aykırı olduğunu ve yaptırım uygulanmasını talep etti.”

Haberde diziye dair baroların şikayeti de yeniden gündeme getirildi.

BARAJ DİZİSİNDE “GENEL AHLAKA,” YASAK ELMA DİZİSİNDE “MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERE AYKIRILIK” GEREKÇESİ

Vatandaşların RTÜK İletişim Merkezi’ne yaptığı şikâyetler sonucu incelemeye alındığı söylenen FOX TV dizisi Baraj da kurulun gündemindeydi. Kurul raporunda dizinin bir sahnesinde “evli bir adamın, hamile olmamasına rağmen hamileymiş gibi davranan başka bir kadın tarafından kandırılmasını ve bu konu etrafındaki çarpık ilişki ve diyalogların tespit edilmesini” dayanak gösterdi. AA’nın haberinde kurulun; “evlilik ve ailenin varlığını anlamsız kılan ve bu değerleri zayıflatan, toplumda kutsal olarak kabul edilen evliliğe bakış açısını olumsuz yönde etkileyen içeriklere yer veren sahneleri yasaya aykırı bulduğu” FOX TV’ye bu gerekçelerle idari para cezası verdiği yazıldı.

Aynı haberde bir diğer idari para cezasının aynı kanaldaki Yasak Elma dizisi üzerinden verildiği de yer aldı. Dizinin eşini zehirleyip öldürerek maddi kazanç elde eden bir karakterin olduğu sahneleri izleyen kurul üyelerinin, “kadın karakterler üzerinden verilen maddi menfaat için ‘her yol mubahtır’ şeklindeki mesajların, Türk toplumunun milli ve manevi değerleriyle ailenin korunması ilkesine aykırı olduğuna karar verdiği” ifade edildi.

ÇUKUR‘UN ŞİDDETİ ÖZENDİRDİĞİ İDDİA EDİLDİ

Show TV dizisi Çukur‘un şiddet sahnelerinin fazla olması nedeniyle izleyicilerden şikâyet aldığı söylenen haberde kurulun, dizinin bazı sahnelerinin “Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun”daki “Yayın hizmetleri şiddeti özendirici veya kanıksatıcı olamaz” hükmünü ihlal ettiği gerekçesi ile kanala idari para cezası verildiği dile getirildi.

TV 8’E SURVIVOR YAPTIRIMI

TV 8’de yayımlanan Survivor programında yaşanan kavgaların ve kullanılan argo kelimelerin şiddeti “bir model olarak göstermesi” ve “şiddetin normalleşmesine sebep olması” nedeniyle kanala idari para cezası verildiği ifade edildi.

“TEYİT ETME SORUMLULUĞU” CEZASI

İdari para cezası verilen kanallardan biri de Halk TV oldu. Habere göre RTÜK; bir vatandaşın Eyüpsultan Belediyesi’nden yardım istediği, ancak bu yardımın Adalet ve Kalkınma Partisi’ne üyelik şartıyla yapılacağı iddiasına yer veren Halk TV Ana Haber Bülteni’ni inceledi ve habere iddia edilenlerin gerçekle bağdaşmadığına karar verdi. Kurul “haberi hazırlayan kanalın muhatap belediye yetkililerinden konunun doğruluğunu teyit etme sorumluluğu olmasına rağmen, bunu yapmadan gerçek dışı bir şekilde birtakım iddialarda bulunmasını yasa ihlali olarak” değerlendirdi ve kanala idari para cezası kesti.