Zarok TV’de söylenen türkülere ceza

OHAL döneminde kapatılan Türkiye’nin ilk Kürtçe çocuk kanalına şimdi de iki Kürtçe şarkıda “terör örgütünün amacına hizmet edildiği” gerekçesiyle ceza verildi


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), iki Kürtçe şarkıda “terör örgütünün amacına hizmet edildiği” gerekçesiyle Zarok TV’ye ceza verdi.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, Türkiye’nin ilk Kürtçe çocuk kanalı Zarok TV’ye 17 Mart’ta yayınlanan Gulamın Cızîra Botane adlı türkü ile 20 Mart’ta yayınlanan Kurdistan Pir Şêrîne türküsünün sözleri nedeniyle iki programa ceza kesen RTÜK, gerekçe olarak “terörü övemez ve teşvik edemez, terör örgütlerini güçlü veya haklı gösteremez, terör örgütlerinin korkutucu ve yıldırıcı özelliklerini yansıtıcı nitelikte olamaz” ilkesinin ihlalini gösterdi. Zarok TV’ye reklam gelirlerinin yüzde 2’si ile yüzde 5’i arasında para cezası ve beş kez program durdurma cezası kesildi.

RTÜK uzmanlarınca, kanalın cezalandırılması talebi ile hazırlanan raporda Kürtçe türkülerin sözlerinde, “Kürdistan; doğunun dirilişi, Nusaybin’in dirilişi, Kürdistan çok tatlıdır, Kürtlerin vatanısın; Kandil ve çırasın, dünyada sesimizsin” ifadelerinin yer aldığı iddia edildi.

Cezanın gerekçesi olarak ise “Terör örgütleri kendi ideolojik yapılarını güçlendirebilmek amacıyla çeşitli araçlara başvurmaktadır. Bunu yaparken de silahlı ya da silahsız yöntemler benimsemekte, televizyon yayınları bu hususta en etkin propaganda aracına dönüşmektedir. Türkiye Cumhuriyeti tarafından varlığı kabul edilmeyen ve Kürdistan olarak adlandırdıkları coğrafi bölgeye atıf yapılarak, övgüyle bahsedildiği görülmüştür. İçeriği itibarıyla terör örgütünün amacına hizmet edecek şekilde hazırlanan program, savunmasız çocukları da bu amaca alet ederek terörü teşvik etmekte ve propagandasını yapmaktadır” ifadeleri kullanıldı.