Haftanın sansür gündemi

Eylem ve etkinlik yasağı, soruşturma, gözaltı, oyun yasağı, hapis cezası… 14 Ekim – 21 Ekim haftasının sansür gündemini derledik


 • HDP’nin 7. kuruluş yıl dönümü vesilesiyle HDP Beşiktaş ilçe örgütündeki basın toplantısı sonrasında yürüyüş yapmak isterken gözaltına alınan dokuz kişi, Beşiktaş Kaymakamlığınca Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili olarak alınan eylem yasağına uymayarak kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme ve bunların hareketlerine katılmak ve terör örgütü propagandası yapmak suçlarını işledikleri gerekçesiyle tutuklandı.
 • Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu hakkında Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili sosyal medya paylaşımlarından dolayı, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini alenen aşağılama suçlamasıyla soruşturma başlattı.
 • Sanat fuarı Contemporary Istanbul’un (CI) yönetimi tarafından yabancı basın mensupları ve kültür profesyonellerine gönderilen bir e-posta aracılığıyla uluslararası medyada Barış Pınarı Harekâtı’yla ilgili yanlış ve uydurma bilgilerin yayıldığı anlatılarak bu haberleri ciddiye almamaları ve paylaşmamaları yönünde çağrı yapıldığı ortaya çıktı.
 • Barış Pınarı Harekâtı’na ilişkin sosyal medyada “kara propaganda yapmak” suçlamasıyla gözaltına alınan 186 kişiden 24’ü tutuklandı.
 • Bağımsız bir demokrasi platformu olan Demokrasi İçin Birlik (DİB) tarafından 16 Ekim’de Şişli Cemil Candaş Kültür Merkezi’nde düzenlenmesi planlanan Demokrasi İle Mücadelemiz ve Yerel Yönetimler konulu panel, Şişli Kaymakamlığı kararıyla engellendi.
 • Tiyatro sanatçısı Orhan Aydın, Kuşadası Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Derneği’nin düzenlediği 2017 yılındaki Sivas Katliamı anmasında yaptığı konuşmada “Cumhurbaşkanına hakaret” ettiği suçlamasıyla 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.
 • Daha önce Kayseri’de yapılması planlanan ancak Kayseri Valiliği’nin yasaklamasıyla İstanbul’da gerçekleştirilmesi kararı alınan Kayseri ve Çevresi: Toplumsal, Kültürel ve Ekonomik Tarihi Konferansı, bu kez de Şişli Kaymakamlığı tarafından engellendi.
 • HDP’nin 19 Ekim’de Ankara’da gerçekleştirmeyi planladığı “Demokrasi için buluşuyoruz” mitingi Ankara Valiliği tarafından Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun hükümleri gerekçe gösterilerek yasaklandı. 
 • İlker Görkem’in yazıp yönettiği Burdur Sanat Tiyatrosu oyunu Yiyin Efendiler’in sahnelenmesi için tahsis edilen Sinop Kültür Merkezi’ndeki salonun kullanımı, Sinop İl Kültür Müdürlüğü tarafından iptal edildi. 
 • Adana’da 19 Ağustos’tan bu yana engellenen gösteri yürüyüşleri, basın açıklamaları, çadır kurma, bildiri dağıtma, afiş asma ve stant açma gibi etkinlikler valilik tarafından 15 gün daha uzatıldı.
 • Tunceli’de açık alanda gerçekleştirilecek her türlü eylem ve etkinlik 18 Ekim’den itibaren bir ay boyunca yasaklandı.