Sezgin Tanrıkulu’na Barış Pınarı Harekâtı soruşturması

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu hakkında, Barış Pınarı Harekâtı’na dair paylaşımları nedeniylei Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini alenen aşağılama suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. 


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu hakkında Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili sosyal medya paylaşımlarından dolayı, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini alenen aşağılama suçlamasıyla soruşturma başlattı.

Başsavcılık yazılı bir açıklama yaparak, “CHP Milletvekili Mustafa Sezgin Tanrıkulu’nun 12 Ekim 2019 tarihinde Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili olarak Twitter hesabından yaptığı bildirilen ‘Hükümetin bilmesi gerekiyor; bu haksız bir savaştır ve Kürtlere karşı yapılan bir savaştır’ şeklindeki paylaşımı ve aynı gün bazı medya kuruluşlarına verdiği röportajdaki bir kısım açıklamaları nedeniyle, ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini alenen aşağılama’ suçundan resen soruşturma başlatılmıştır” dedi.

Tanrıkulu, 12 Ekim’de Cumartesi Anneleri’nin 759. eylemine yapılan polis müdahalesine katıldıktan sonra Artı TV’ye açıklamalarda bulunmuş, Suriye’nin kuzeyine düzenlenen operasyona ilişkin de “Hükümetin bilmesi gerekiyor; bu haksız bir savaştır ve Kürtlere karşı yapılan bir savaştır” demişti. Daha sonra bu videoyu kendi Twitter hesabında, “Hükümetin bilmesi gerekiyor; bu haksız bir savaştır ve Kürtlere karşı yapılan bir savaştır” sözleriyle tekrar paylaşmıştı.