Diyarbakır ve Antep’te ev baskınları

Diyarbakır ve Antep’te aralarında HDP yöneticileri ve gazetecilerin de bulunduğu çok sayıda kişinin evine baskın düzenlendi, birçok kişi gözaltına alındı


Diyarbakır ve Antep’te sabah saatlerinde çok sayıda eve baskın düzenlendi. Baskınlarda HDP’li belediye meclis üyeleri, TJA yöneticileri ve Jin News editörü Ayşe Güney’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Evrensel Gazetesi’nde yer alan habere göre TUAY-DER yöneticisi Bahar Akyapı ve HDP Sur Eş Başkanı Hatun Yıldız’ın evlerine de baskın yapıldığı ancak söz konusu kişiler evde olmadığı için gözaltına alınamadığı kaydedildi. Gözaltı gerekçesi öğrenilmeyen Akyapı ve Yıldız’ın, İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü belirtildi.

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu Sözcüsü ve Jin News editörü Ayşe Güney de Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde bulunan evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alındı. Sabah 04.30 sıralarında baskın yapılırken evde 1.5 saat arama sürdü. Güney’in gözaltı gerekçesine ilişkin bilgi verilmedi.

Antep’te düzenlenen ev baskınlarında ise aralarında HDP Antep İl Eş Başkanı Musa Aydın ile merkez Şahinbey ve Şehitkamil ilçe başkanları, DBP Antep il başkanı ile 2 mahalle muhtarı ve 1 avukatın da bulunduğu toplam 33 kişi gözaltına alındı. 27 ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenlenirken, operasyon düzenlenen mahallelere giriş-çıkışlar Özel Harekat Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından kapatıldı. Bazı evlerin kapıları kırıldı. Gözaltına alınanlar sağlık kontrolünün ardından emniyete götürüldü.