Kayyım atamalarına dair panele yasak

Şişli Cemil Candaş Kültür Merkezi’nde gerçekleşmesi planlanan Demokrasi İle Mücadelemiz ve Yerel Yönetimler konulu panel, Şişli Kaymakamlığı tarafından yasaklandı


Bağımsız bir demokrasi platformu olan Demokrasi İçin Birlik (DİB) tarafından 16 Ekim’de Şişli Cemil Candaş Kültür Merkezi’nde düzenlenmesi planlanan Demokrasi İle Mücadelemiz ve Yerel Yönetimler konulu panel, Şişli Kaymakamlığı kararıyla engellendi. Kaymakamlığın yasak kararında, “2911 sayılı Toplantı Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 23/f maddesi oluru ile yasaklanmasına karar verilmiştir” ifadeleri yer aldı.

DİB’ten yasak kararına dair yapılan açıklamada ise kararın, toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasının açık bir ihlali olduğu belirtilerek, “Anayasa ve hukuk dışı kayyum atamalarıyla ilgili,  kayyum atanan illerin eş başkanlarının da katılımıyla yapacağımız kapalı salon etkinliği, toplantı ve gösteri yasası yetkileri çerçevesinde yasaklanmıştır. Toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasının açık bir ihlali olan bu yasaklamayı, iktidarın savaşı bahane ederek arttırdığı anti demokratik uygulamalarının çarpıcı bir örneği olarak görüyoruz. Demokrasi ve hukuk mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz” denildi.