Haftanın sansür gündemi

Cumhurbaşkanına hakaret, polis baskını, toplumsal duyarlılıklar, gözaltı, sansür, yasak… 6 – 13 Temmuz haftasının sansür gündemini derledik


 

  • “İnsan Ölür İsyan Yaşar” sloganıyla Beşiktaş Abbasağa Parkı’nda 7-8 Temmuz tarihlerinde Kâzım Koyuncu’yu anmak için düzenleneceği duyurulan Kâzım İsyandır Günleri, güvenlik önlemi alınamayacağı gerekçesiyle Beşiktaş Kaymakamlığı tarafından iptal edildi. 

 

  • Adana LGBTİ+ Dayanışması’nın 7 Temmuz’da ilk kez yapmayı planladığı Onur Yürüyüşü, Adana Valiliği tarafından “kamu güvenliği” ve “toplumsal duyarlılıklar” gerekçe gösterilerek yasaklandı. 

 

  • Fazıl Say’ın 14 Ağustos’ta Harbiye Açıkhava’da gerçekleşecek konseri, Atlantis Yapım tarafından programdan kaldırıldı. 

 

  • Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kapsamında yayımlanan KHK’larla hukuki altyapısı değiştirilen kurumlar arasında Devlet Tiyatroları (DT) ile Devlet Opera ve Balesi (DOB) de var. Çıkarılan kararname ile DT’nin kuruluş yasası olan 5441 sayılı yasanın adı “Devlet Tiyatroları Personeli Hakkında Yasa” ile DOB’un kuruluş yasası olan 1309 sayılı yasanın adı “Devlet Opera ve Balesi Personeli Hakkında Yasa” olarak değiştirildi. Değişiklikler çerçevesinde DT’nin ve DOB’un genel müdürü ve bağlı il müdürlükleri de devre dışı kaldı. 

 

  • Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınıp ifade veren tiyatro sanatçısı Orhan Aydın hakkında ihbar üzerine iki ayrı dosyadan dava açıldı. Aydın, “Yaşasın Hayat Yaşasın Tiyatro” ve “Darbenin siyasi ayağı araştırılsın” paylaşımları sebebiyle ‘darbeci’ olmakla suçlanıyor.  

 

  • Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ndeki (ODTÜ) mezuniyet töreninde “Tayyipler Alemi” karikatürlü pankartı açtıkları için “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla mahkemeye sevkedilen dört ODTÜ öğrencisi tutuklandı. 

 

  • Ezhel adıyla tanınan rapçi Sercan İpekçioğlu’na “uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını alenen özendirme” iddiasıyla bir dava daha açıldı. Ezhel’in 10 yıla kadar hapsi isteniyor. 

 

  • Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla 10 ay hapis cezasına çarptırılan Zuhal Olcay’ın cezası arttırıldı. 11 ay 20 günlük hapis cezası kesinleşen ve ertelenen sanatçının denetimli serbestlik başvurusunda bulunmak için cezaevine girmesi gerekecek. 

 

  • Diyarbakır’daki ofisi sabaha karşı polis baskınına uğrayan Jin News’in bilgisayarlarına el konuldu. Baskının gerekçesi bilinmiyor.