Haftanın sansür gündemi

Para cezası, tutuklama, yasak, şarkı sansürü, dava, yayın durdurma… 28 Ocak – 4 Şubat haftasının sansür gündemini derledik


Nazlı Masatçı
  • RTÜK Çukur, Çarpışma, Yasak Elma’nın da aralarında olduğu dizilere “genel ahlaka aykırılık”, “manevi değerlere zarar verme”, “şiddet içerme” gibi gerekçelerle durdurma ve para cezası verdi.
  • Show TV’de yayınlanan Çarpışma adlı dizide Cem Karaca’nın Namus Belası şarkısında geçen “Yüz bin kere tövbe eder yine şarap içeriz” sözleri sansürlendi.
  • Son yıllarda git gide yaygınlaşan sansürün önünü daha da açan değişiklikler barındıran yeni sinema yasası, Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasıyla Desteklenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun adı altında yürürlüğe girdi.
  • Oyuncu Nazlı Masatçı, 2015’te gerçekleştirdiği bir performanstan dolayı “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla yargılandığı davada 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılarak İzmir Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.
  • Nû Jîn belgeselinin yönetmeni Veysi Altay ve filmin Yılmaz Güney Sinema Salonu’nda gösterilmesini sağlayan Dicle Anter hakkında, “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla açılan davada savcılık, sanıkların ayrı ayrı mahkumiyetlerinin verilmesini talep etti.
  • RTÜK, Halk TV’ye Yılmaz Özdil’in katıldığı Halk Arenası programı nedeniyle üç program durdurma; Müjdat Gezen ile Metin Akpınar’ın katıldığı program nedeniyle de beş program durdurma cezası verdi. Fox TV’de ise Fatih Portakal’ın sunduğu ana haber bülteni yayını üç gün yapılamayacak.