RTÜK’ten TV kanallarına yeni cezalar

Televizyonda yayınlanan birçok diziye “genel ahlaka aykırılık”, “manevi değerlere zarar verme”, “şiddet içerme” gibi gerekçelerle durdurma ve para cezası verildi


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) 26 Aralık’taki toplantısında TV’deki bazı yapımlarla ilgili durdurma ve para cezası kararları verdi.

Ranini.tv’nin haberine göre RTÜK, Fox TV’ye Yasak Elma adlı dizinin 08. 10. 2018 tarihinde yayınlanan bölümünün “toplumsal yaşamda genel düzeyde kabul görmeyen ilişki biçimlerini konu ettiği” ve “toplumun ahlaki, milli, manevi değerlerine zarar verebilecek nitelikte olduğu” gerekçesiyle idari para cezasının yanı sıra beş kez yayın durdurma kararı verdi.

Kanal D’nin 03. 12. 2018 tarihinde yayınladığı Hayat Sana Güzel isimli sinema filminde “genel ahlaka aykırı nitelikte, argo ve cinsel imalar içeren kelimelerin ve tutumların yer alması gerekçesiyle” de kanala idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Ayrıca Show TV’de yayınlanan iki diziye de ceza verildi. Çarpışma dizisi için 22.11. 2018 tarihinde yayınlanan bölümünde “şiddet içeren sahnelerin çocuk ve genç kitle üzerinde bırakabileceği psikolojik etki” sebebiyle para cezası verilirken, Çukur dizisi için de iki kez yayın durdurma kararı alındı. Çukur dizisi için karar, 03. 12. 2018 tarihinde yayınlanan bölümünde “yoğun şiddet sahnelerinin yer aldığı, dizinin izleyicileri olumsuz yönde etkileyeceği, konu itibarıyla her ne kadar kurgusal yapımlar olsa dahi hikayelerini hayatın içinden aldıkları, toplumda gerçeklik noktasında bir karşılık bulabildiği” gerekçesiyle alındı.