Edip Akbayram konserine valilik engeli

Zonguldak Valiliği’nin Amasra’daki maden faciasını gerekçe göstermesi üzerine Karadeniz Ereğli Kaymakamlığı, müzisyen Edip Akbayram’ın ilçedeki 29 Ekim Cumhuriyet Konseri’ni iptal etti


Zonguldak Valiliği’nin Amasra’daki maden faciasını gerekçe göstermesi üzerine Karadeniz Ereğli Kaymakamlığı, müzisyen Edip Akbayram’ın ilçedeki 29 Ekim Cumhuriyet konserini iptal etti. Kararı Karadeniz Ereğli Belediyesi Basın Bürosu şu ifadelerle duyurdu:

“Cumhuriyet Bayramı’nın 99. yılında 29 Ekim 2022 Cumartesi günü düzenlenecek olan Edip Akbayram ile Cumhuriyet konseri; Zonguldak Valiliği’nin aldığı karar üzerine Kdz. Ereğli Kaymakamlığı’nın E-71303818-000-12734 sayılı yazısıyla ‘14.10.2022 tarihinde Bartın İli Amasra ilçesinde Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra maden ocağında grizu patlaması sonrası kırkbir (41) madencimizin şehit olmasıyla sonuçlanan müessif olay’ nedeniyle iptal edilmiştir. Kdz. Ereğli Belediyesi olarak şehit madencilerimizi bir kez daha rahmetle anıyor, madenci ailelerimize ve ülkemize başsağlığı diliyoruz.”

EDİP AKBAYRAM: CUMHURİYET HEPİMİZİN, SİYASİ KARARLARLA GÖLGELENMEMELİ

Müzisyen Edip Akbayram konu ile ilgili müzisyen kızı Türkü Akbayram’ın Twitter hesabından şu açıklamayı paylaştı:

“72 yıla sığdırdığım yaşamım ve 50 yıllık sanat hayatım boyunca her zaman hak, hukuk ve adalete inanarak emeğin ve emekçinin yanında oldum ve ömrüm yettiği sürece de onların sesi olmaya devam edeceğim. 14 Ekim’de meydana gelen elim olayda hayatını kaybeden 41 maden emekçisinin acısı yüreğimde bir nebze olsun azalmış değil. Kaymakamlık tarafından iptal edilen Cumhuriyet Konseri ile ilgili olarak bu elim olayın, sadece Bartın ve çevre illerin yası olmadığını, Edirne’den Kars’a tüm yurttaşlarımızın tüm resmî kurum ve kuruluşların yası olduğunu ve aynı üzüntüyü paylaştıklarını, ayrıca bu Cumhuriyet’in hepimizin olduğunu o yüzden de siyasi kararlar ile gölgelenmemesi gerektiğini düşünüyorum. Her zaman söylediğim gibi benim için ‘Emek en yüce değerdir.” Gönül isterdi ki emekçi kardeşlerimiz ile birlikte yan yana kol kola, meydanda Cumhuriyet coşkusunu yaşayarak yine onların sesi olabileyim. Ancak meydanlarda olamasam da yüreğim tüm emekçi, Cumhuriyetçi ve Atatürkçü kardeşlerimizin yanında. Saygılarımla, Edip Akbayram”