Haftanın sansür gündemi

Hapis cezası, baskın, soruşturma, sansür talebi, ihbar… 15 Ekim-22 Ekim haftasının sansür gündemini derledik


  • HDP’nin seçim çalışmalarına katılmak için geldiği Edirne’nin Enez ilçesinde, “terör örgütü propagandası yapma” iddiasıyla tutuklanan Almanya vatandaşı müzisyen Hozan Cane (Saide İnaç) için “Atatürk’e hakaret” ve “silahlı terör örgütü üyeliği” suçlarından hapis cezası istendi.

 

  • Bir edebiyat öğretmeni hakkında 12. sınıf öğrencilerine Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi adlı romanını önermesi nedeniyle soruşturma açıldı. İstanbul Şile İMKB 50. Yıl Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde görev yapan öğretmen, bir veli tarafından çocuklara “müstehcen şeyler” okuttuğu iddiasıyla Başbakanlık İletişim Merkezi’ne şikâyet edildi.

 

  • Seyri Sokak Video ve Belgesel Kolektifi üyesi, video aktivisti Oktay İnce’nin evine “sosyal medya paylaşımları ile terörü ve terör örgütünü övmek” suçlamasıyla baskın düzenlendi. Serbest bırakılan İnce’nin görsel arşivinin bulunduğu 18 hard diske el konuldu.

 

  • Lizbon’da düzenlenen DocLisboa Uluslararası Film Festivali’nin direktörü Cintia Gil, festivalde gösterilecek Şerif Gören imzalı Yol filminin tanıtım metnindeki “Kürtlerin yok edilmesi” ibaresinin kaldırılması yönünde kendilerine Türkiye Büyükelçiliği’nden sansür talebi geldiğini açıkladı.

 

  • Ankara’da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün Tabiat Tarihi Müzesi’nde bilgi panolarında bulunan “evrim” sözcüğünün üzerinin bantla kapatılarak yerine “gelişim” yazıldığı ortaya çıktı.