Elçilikten festivale sansür talebi

Lizbon’da düzenlenecek DocLisboa Uluslararası Film Festivali’nin direktörü Cintia Gil, Türkiye Büyükelçiliği’nin festival kataloğundaki bazı ibarelerin kaldırılması için talepte bulunduğunu açıkladı


Avrupa’nın önemli film festivallerinden olan ve bu yıl Portekiz, Lizbon’da 18-28 Ekim tarihleri arasında16.sı düzenlenecek DocLisboa Uluslararası Film Festivali’nin direktörü Cintia Gil,  Türkiye ve Ukrayna büyükelçiliklerinin festivale sansür talebinde bulunduğunu açıkladı.

Cumhuriyet’in haberine göre festival direktörü Cintia Gil, festivalin Sailing the Euphrates (Fırat’ta Yolculuk) bölümünde gösterilecek olan senaryosunu Yılmaz Güney’in yazdığı, ve Şerif Gören’in yönettiği Yol filminin festival kataloğunda yer alan özetindeki “Kürtlerin yok edilmesi” ibaresinin kaldırılması yönünde kendilerine Türkiye Büyükelçiliği’nden bir talep geldiğini belirtti. Bir elçilik yetkilisinin bu konuda kendileriyle konuştuğunu belirten Gil, ayrıca yine aynı programdaki Armenia, Cradle of Humanity (Ermenistan, Medeniyetin Beşiği) adlı filmin özetindeki “Ermeni soykırımı” ibaresinin kaldırılması yönünde de bir baskı uygulandığını söyledi.

Öte yandan Ukrayna Büyükelçiliği de festivalde yer alan Their Own Republic adlı filmin gösterilmemesi için festivale bir mektup yolladı. Büyükelçi Inna Ohnivest’in imzasını taşıyan mektupta filmin terörizme destek verdiği gerekçesiyle programdan çıkarılması gerektiği savunuldu. İki ülkenin bu baskısı karşısında geri adım atmayan festivalin direktörü Cintia Gil ise “DocLisboa tarafsız bir festival değildir, politik duruşumuz vardır ve müdahaleyi kabul etmeyiz. Hatırladığım kadarıyla festival tarihinde ilk kez böyle bir durumla karşılaşıyoruz. Bunun normalleştirilmesini asla doğru bulmuyoruz. Bu elçilikleri tartışmalara katılmaya ya da gazetelerde bu konudaki görüşlerini yazmaya davet ediyoruz. Nasıl isterlerse, ama kamuya açık olarak” dedi.