Hozan Cane’ye iki suçlamayla hapis talebi

“Terör örgütü propagandası” yaptığı iddiasıyla tutuklanan Almanya vatandaşı, müzisyen Hozan Cane için iki ayrı suçtan hapis istendi…


HDP’nin seçim çalışmalarına katılmak için geldiği Edirne’nin Enez ilçesinde, “terör örgütü propagandası yapma” iddiasıyla tutuklanan Almanya vatandaşı müzisyen Hozan Cane (Saide İnaç ) için iki ayrı suçtan hapis istendi.
Hozan Cane hakkında savcı, “Atatürk’e hakaret” ve “silahlı terör örgütü üyeliği”nden ceza verilmesini talep etti.

24 Haziran’da gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri ile ilgili HDP’nin çalışmalarına destek vermek amacıyla haziran ayında Edirne’ye gelen Hozan Cane, Edirne Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince sosyal medyadaki paylaşımlarında ‘terör örgütü PKK’nın propagandası yaptığı’ iddiasıyla gözaltına alınmış, 26 Haziran’da da tutuklanmıştı.

Hakkında Edirne 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ‘silahlı terör örgütüne üye olmak, halkı kin ve düşmanlığa tahrik, Atatürk’e hakaret suçlarından 9 yıldan 21 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Hozan Cane’nin devam eden yargılamasında savcı, Saide İnaç’ın Atatürk’e hakaret ve silahlı terör örgütü üyeliğinden ceza almasını, halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçundan ise beraatını talep etti.
Mahkeme ayrıca Saide İnaç’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.