Müzisyen Hozan Cane tutuklandı

Hozan Cane, IŞİD’in Ezidi katliamını anlattığı 74. Şengal Fermanı adlı filmindeki görüntüler nedeniyle terör örgütü üyesi olmakla suçlanıyor


Alman vatandaşı Kürt sanatçı Hozan Cane, gerçek ismiyle Saide İnaç, 24 Haziran’da düzenlenen seçimler öncesinde Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) seçim kampanyasına gönüllü destek vermek amacıyla gittiği Edirne’de gözaltına alındıktan sonra 26 Haziran’da “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklandı.

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan haberde, Cane’nin avukatı Hasan Tahsin Kaya’nın aktardığı bilgilere göre tutukluluğun ana gerekçesi Suriye’deki Kürt Halk Savunma Birlikleri YPG ve Suriyeli Kürtlerin partisi PYD’ye ait üniforma ve silahların göründüğü fotoğraflar.

Avukat Kaya, “Hozan Cane 2014 yılında Şengal’deki Ezidi katliamıyla ilgili bir film yaptı. Filmdeki bazı karelerde silah var, üniforma var. Yani oradaki YPG unsurları ya da PYD ile bazı görüntüleri var. Bunları sanki terör örgütü üyesiymiş gibi alıntılamışlar, çıktıyla fotoğraflar almışlar, onları delil olarak dosyaya sunmuşlar ve bundan dolayı Hozan Cane terör örgütü üyesi olmak suçundan tutuklandı” diye konuştu.

Hozan Cane’nin kızı Dilan Örs ise fotoğrafların, senaryosunu annesinin yazdığı, yönettiği ve rol aldığı 74. Şengal Fermanı adlı IŞİD’in Ezidilere yönelik katliamını konu alan filmine ait olduğunu belirtti.

Örs film hakkında ise şu bilgileri verdi: “2014 yılında olan savaşın vahşetin, içeriğini birebir gerçek hikaye üzerinden anlatan bir film, siyasetle alakası yok. Kürt Ezidilerin ve o oradaki insanların nasıl yakıldığını, yıkıldığını, tecavüze uğradığını kendi Kürt kimliğini ve hayatını hiçe sayarak, orada bulunarak anlattığı bir film.”

Örs, mahkemeye annesine yönelik delil olarak gösterilen görüntü ve fotoğrafların bir film ve film setinden olduğunu ispatlamak amacıyla tüm bu belgeleri Türkiye’deki avukatlarına da gönderdiğini söyledi.