Masumiyet Müzesi kitabına soruşturma

Orhan Pamuk’un romanını öğrencilerine öneren öğretmen hakkında bir velinin “müstehcen şeyler” okuttuğuna dair şikayeti üzerine soruşturma açıldı


Bir edebiyat öğretmeni hakkında 12. sınıf öğrencilerine Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi adlı romanını önermesi nedeniyle soruşturma açıldı.

BirGün gazetesinin haberine göre, geçen yıl İstanbul Şile İMKB 50. Yıl Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde görev yapan öğretmen, bir veli tarafından Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) şikâyet edildi. Veli şikâyetinde öğretmenin çocuklara “müstehcen şeyler” okuttuğu savunuldu. Bunun üzerine öğretmen hakkında soruşturma başlatıldı. İsmini vermek istemeyen öğretmen, soruşturma açılmasının ardından öğrencilerin sorgulandığını, “Müzeye gittiniz mi? Kitabı okudunuz mu?” gibi sorular sorulduğunu söyledi.

Müfettişler tarafından sorgulanan ve onlara “Orhan Pamuk Nobel Edebiyat Ödülü almış bir yazar. MEB’in, ÖSYM’nin sınavlarında hakkında sorular soruldu” dediğini aktaran öğretmen, müstehcen denilen şeylerin de hayatın içinde olduğunu savunduğunu belirtti.

Geçen yıl yaşanan olayla ilgili bu yıl da ifadeye çağrılan öğretmene gelen yazıda ise “Öğrencilerin okuması için uygun olmayan içeriğe sahip olduğu bilirkişi görüşüyle tespit edilen…” ifadesi yer aldı. 11 Ekim günü öğretmene gönderilen yazıda yedi gün içinde ifade vermesi istendi.

BirGün’e konuşan öğretmen “Masumiyet Müzesi, MEB’in elektronik kitaplığında yer alıyor. Yani bir yasaklı listesi varsa da bu kitap o listede yok. Müstehcenlik denilen şey modern romanın içinde var. Biz Aşk-ı Memnu romanını da veriyoruz. Orada enseste kadar varan şeyler var. Onun da verilmemesi gerekiyor. Okuma alışkanlığı kazanmaları açısından bir aşk romanı olduğu için daha kolay okunsun diye bu kitabı önerdim. Edebiyat öğretmeni olarak bir kitap okuttuğum için hakkımda soruşturma açıldı ve ceza alabilirim” dedi.

Tayin alma sebeplerinden birinin bu olay olduğunu söyleyen öğretmen “Geçen yıl idareden destek alamadım. Kendileri bu kitabı okuttuğumu bilmelerine rağmen müfettişlere beni uyardıklarını söylediler. Öğrencilere kitabı okumadıklarını söylemelerini” tavsiye ettiler diye konuştu.