Haftanın sansür gündemi

Altın Koza Film Festivali’nde Kazım Öz’ün filmine sansür iddiası, Mohsen Namjoo’nun ve Aleyna Tilki’nin konserlerine hedef gösterme ve iptaller, Kürtçe videoya hapis cezası, TikTok videosu için soruşturma ve ağaç kesimine karşı yürüyüşe valiliklerden yasak… 12 – 19 Eylül 2022 haftası sansür gündemini sizler için derledik


Altın Koza Film Festivali’nde Kazım Öz’ün filmine sansür iddiası: (13 Eylül) Yönetmen Kazım Öz, 29. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na gönderdiği Bir Kar Tanesinin Ömrü filminin ön seçici kurul tarafından seçilmediğini ve kendisine sansür uygulandığını duyurdu.

İlyas Salman için hapis istemi: (13 Eylül) Sinema oyuncusu Salman’ın sosyal medyada paylaştığı sözleriyle “Türk milletini alenen aşağıladığı” iddiasıyla yargılandığı davada 6 aydan 2 yıla kadar hapsi istendi.

AYM: “Belgesel film çekim izni talebinin reddi, ifade özgürlüğü ihlalidir:” (14 Eylül) Anayasa Mahkemesi, belgesel sinemacı Nejla Demirci’nin OHAL döneminde KHK’lar ile işten atılan iki kamu görevlisi hakkında çektiği belgesel için film çekim izni talebinin reddedilmesine dair 2019’da yaptığı bireysel başvuruyu haklı buldu; yönetmenin film çekme talebinin reddedilmesinin, Anayasa’nın 26. maddesinde güvence altına alınan ifade özgürlüğünü ihlal ettiğine karar verdi.

Kürtçe müzik videosu nedeniyle hapis cezası: (15 Eylül) Sosyal medya hesabında Kürtçe şarkı söylenen ve içinde kendisinin de olduğu videolar paylaştığı için yargılanan Yusuf Güneş’e hapis cezası verildi.

Halk TV’ye para ve program durdurma cezası: (15 Eylül) Sözüm Var programında, Diyarbakır’daki sokağa çıkma yasakları sırasındaki çatışmalarda hayatını kaybeden Hakan Arslan’ın kemiklerinin babasına torba içerisinde teslim edilmesiyle ilgili yapılan değerlendirmeler nedeniyle RTÜK, Halk TV’ye ceza verdi.

TikTok videolarına soruşturma: (15 Eylül) Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Yastıklarınızın altındaki dövizleri, altınları çıkarın” sözlerinden sonra mizansen videolar çekip TikTok’ta yayımlayan kişiler hakkında, “cumhurbaşkanına hakaret” suçundan resen soruşturma başlatıldı.

Mohsen Namjoo’nun konserleri iptal edildi: (19 Eylül) ‘Müdafaa-i İslam Hareketi’ oluşumu ile Diyanet ve Vakıf Çalışanları Sendikası’nın başlattığı hedef gösterme kampanyası sonucu; İranlı müzisyen Mohsen Namjoo’nun Bursa’daki, Konya’daki ve Van’daki konserleri iptal edildi. Biletix bilet satışlarını durdurdu.

Aleyna Tilki’nin Çorum konseri iptal edildi: (19 Eylül) Aleyna Tilki’nin 24 Eylül’de yapılması planlanan konseri, Tilki’nin İstanbul’da yapılan LGBTİ+ karşıtı yürüyüşü eleştiren açıklamalarının “kültürümüzle bağdaşmadığı” söylenerek Osmancık Belediyesi tarafından iptal edildi.

Hakkari ve Şırnak Valilikleri’nden yasak: (19 Eylül) Hakkari ve Şırnak Valilikleri, “Savaş Yıkımına ve Doğa Talanına Karşı Yürüyoruz” sloganıyla Şırnak’taki ağaç kesimine karşı 17 Eylül’de Cudi Dağı’na yürüyüş yapılmak istenmesi üzerine kentlerde eylem ve etkinlik yasağı ilan etti.