İlyas Salman için hapis istemi

Sinema oyuncusu Salman’ın sosyal medyada paylaştığı sözleriyle “Türk milletini alenen aşağıladığı” iddiasıyla yargılandığı davada 6 aydan 2 yıla kadar hapsi istendi


Sinema oyuncusu İlyas Salman’ın sosyal medyada paylaştığı bir videoda yer alan ifadeleri nedeniyle “Türk milletini alenen aşağılama (TCK 301)” suçlaması ile yargılandığı davanın 13 Eylül’de görülen duruşmasında savcı mütalaasını açıkladı. Savcı Ömer Faruk Eser, Salman’ın “Türk milletini alenen aşağılama” suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Anadolu 54. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada söz alan Salman’ın avukatı Özgür Murat Büyük süre talebinde bulundu. Mahkeme, sanık avukatının yazılı savunmasını hazırlaması için bir sonraki celseye kadar süre verdi ve duruşmayı erteledi.

Salman’ın davaya konu sözleri 23 Ocak 2021’de Yol TV’de konuk olduğu bir programda yayımlanmıştı. Salman, programda “Recep Tayyip Erdoğan bana bir ödül verse, dünyanın en büyük ödülünü verse, yanında da dağlar dolusu para koysa, ben gidip Recep Tayyip Erdoğan’dan ödül almam. Çünkü o ödülü, bu akılsız halkın verdiği oylarla aldı zaten. Ama ödülü kötü kullandı” demişti. Daha sonra bu ifadelerinin yer aldığı videoyu sosyal medya hesabından da paylaşmıştı.

Bu paylaşım nedeniyle Salman’a dava açılmıştı. Salman’ın iki yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın ilk duruşması 22 Mart günü görülmüştü.

Salman savunmasında, kimseye hakaret etmediğini ve mevcut hükümete oy veren halka eleştirel sözler söylediğini ifade etmişti. Salman, “Sanatçı muhalif tavrını ortaya koymalıdır. Bunu gerçekleştirirken de ne olursa olsun yılmamalıdır. Ben halkı aşağılamadım. Mevcut hükümete oy veren halka uyarı mahiyetinde eleştirel sözler söyledim” ifadelerini kullanmıştı.