Aleyna Tilki’nin Çorum konseri iptal edildi

Aleyna Tilki’nin 24 Eylül’de planlanan konseri, Tilki’nin İstanbul’da 18 Eylül’de gerçekleşen LGBTİQ+ karşıtı yürüyüşü eleştiren açıklamalarının “kültürümüzle bağdaşmaması” gerekçe gösterilerek Osmancık Belediyesi tarafından iptal edildi


Aleyna Tilki’nin İstanbul’da yapılan LGBTİQ+ karşıtı yürüyüşünü eleştirdiği 17 Eylül tarihli bir sosyal medya paylaşımı yapması sonrasında, 24 Eylül’de Çorum’da vereceği konser belediye tarafından iptal edildi.

Milliyetçi Hareket Partisi’ne bağlı (MHP) Osmancık Belediyesi yazılı bir açıklama yaparak; Tilki’nin 2022 Pırlanta Pirinç Kültür ve Sanat Festivali kapsamında ilçede 24 Eylül Cumartesi vereceği konserin, Tilki’nin LGBTİQ+ karşıtı eylem ile ilgili “kültürümüzle bağdaşmayan açıklamaları” nedeniyle iptal edildiğini duyurdu. Söz konusu twitte Tilki; “LGBTİ+ karşıtı yürüyüş ne ya? Toplumda yarattığınız ayrımcılığın bir karması yok mu zannediyorsunuz? Duygu ve tensel dünyalarımızın protesto edilmesi doğaya aykırı! Zihniyetler çok korkunç…” ifadelerini kullanmıştı.

Aleyna Tilki’nin Çorum konseri daha önce Diyanet-Sen Çorum Şube Başkanı İsmail Şanal tarafından hedef gösterilmişti. Şanal bir açıklama yayımlayarak konserin iptal edilmesi gerektiğini söylemişti.

OSMANCIK BELEDİYESİ: “ALEYNA TİLKİ’NİN AÇIKLAMALARI KÜLTÜRÜMÜZLE BAĞDAŞMAMAKTADIR”

Osmancık Belediyesi’nin yaptığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Belediyemizce Osmancık pirincinin tanıtımı amacıyla organize edilen 2022 Pırlanta Pirinç Kültür ve Sanat Festivali, 16-25 Eylül 2022 tarihleri arasında kültür ve sanat etkinlikleri, sportif faaliyetler, yerel etkinlikler, panayır ve ulusal konserlerle düzenlenmektedir.

Festival kapsamında ‘halk konseri’ ve ‘gençlik konseri’ olmak üzere iki ayrı konser planlanmıştır. Gençlerimizin önerisiyle gençlik konserine şarkıcı Aleyna Tilki davet edilmiştir.

İlçemiz kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış tarih ve kültür şehridir. Osmancık halkı, sanata ve sanatçıya büyük değer vermektedir. Ancak şarkıcı Aleyna Tilki’nin röportajlarında ve 17.09.2022 tarihinde sosyal medyada yapmış olduğu kültürümüzle bağdaşmayan açıklamaları, halkımızın nezdinde üzüntüyle karşılanmıştır. 24 Eylül Cumartesi günü düzenlenmesi planlanan konser, bugün itibarıyla iptal edilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Diyanet-Sen Çorum Şube Başkanı İsmail Şanal’ın geçen hafta yaptığı, Tilki’yi ve LGBTİQ+’ları hedef gösteren ve konserin iptal edilmesini istediği açıklaması şu şekildeydi:

“Şehrin kültürüne, sanatına, sosyal yaşamına, geleneklerine, değerlerine ve inancına katkı sağlamayan, dini ve milli değerleri ayaklar altına alanları Osmancık’ta görmek istemiyoruz. Toplumun ahlakıyla zıt hayat yaşayan, LGBT savunucusu kişilerin sanatçı kimliğiyle insanların önüne rol model gibi sunulmasına karşıyız. Şehrin idarecilerini toplumsal hassasiyetleri dikkate almaya ve programın iptali için gereğini yapmaya davet ediyoruz.”

Geçen haftalarda sosyal medya hesabından konserleriyle beraber birçok işinin de iptal edildiğini açıklayan Aleyna Tilki, 2 Eylül’de paylaştığı iletisinde şunları söylemişti:

“Çok üzgünüm.. Aylardır iptal olan işlerime, yaratılan baskıya çok üzülüyorum. Çocukluğumdan beri sustuklarımı, yaşadıklarımı sahnede şarkılarımla iyileştirmek yaşamdaki tek yolum. Benden sahnemi aldığınızda, benim yaşadıklarımı sindirebileceğim bir hayatım olmayacak. Ve beni etrafımdakiler dahil herkes üzüyor. Pandemi zaten çok zor bi dönemken, şu an ülkemizde konser yapmak da o kadar zor ki… Hadi ben konsere ruhen ihtiyaç duyuyorum. Benim ekibimdeki 50 kişi ailesine bakıyor… Hepimizin iyileşmesi için daha çok müziğe, konsere ihtiyaç var.”