Kürtçe müzik videosu nedeniyle hapis cezası

Sosyal medya hesabında Kürtçe şarkı söylenen ve içinde kendisinin de olduğu videolar paylaştığı için yargılanan Yusuf Güneş’e hapis cezası verildi


Sosyal medya hesabında Kürtçe şarkı söylenen bir video paylaştığı için yargılanan Yusuf Güneş’e ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan ilk duruşmada 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verildi.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı Güneş hakkında 2021 yılında, sosyal medya hesabında paylaştığı ve kendisinin de içinde yer aldığı videolar nedeniyle soruşturma başlattı.

İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Güneş, paylaşımları kendisinin yaptığını, Zaza olduğu için Kırmancî bilmediğini, şarkı içeriklerinde ne tür ifadelerin yer aldığına dair bilgi sahibi olmadığını ve videoda kendisinin şarkı söylemediğini ifade etti. Savcı, Güneş’in paylaştığı videolarda “örgüt propagandası” yapıldığını iddia etti. Mahkemede Güneş’e, “PKK sempatizanı mısın?” diye soruldu.

Güneş’e 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası veren mahkeme, Güneş hakkında herhangi bir soruşturma veya kovuşturma olmadığı için cezanın ertelenmesine karar verdi.