Haftanın sansür gündemi

Cezaevi yönetiminin mektup sansürü, Meryem Ana Panayırı’nın şikayetler nedeniyle iptali, YouTube videosuna ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ soruşturması ve İBB’nin Kürt sanatçıya konser salonu tahsis etmemesi… 15 – 22 Ağustos 2022 haftası sansür gündemini sizin için derledik


Cezaevi yönetiminden avukat mektubuna sansür: (16 Ağustos) Cezaevindeki avukat Engin Gökoğlu’nun, temize çekilmesi için cezaevi dışına gönderdiği ve daktilo edilip kendisine gönderilen mektubu yönetim tarafından sansürlendi. Tekirdağ 1. İnfaz Hakimliği ise sansür kararını, “mektupta örgüt propagandası yok, karalanmasına da gerekçe yok” diyerek bozdu.

Meryem Ana Panayırı iptal edildi: (16 Ağustos) İmroz Eğitim ve Kültür Derneği, Gökçeada’da yüzlerce yıldır düzenlenen 15 Ağustos Meryem Ana Panayırı’nı bu yıl ‘gelen şikâyetler’ nedeniyle iptal ettiklerini açıkladı. Ada halkı ise iptal edilen panayırı imece ile organize etti.

48 habere erişim engeli: (16 Ağustos) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski avukatı Mustafa Doğan İnal, temmuzun sonunda 130 habere mahkeme kararıyla erişim engeli talep etmişti. İnan’ın 16 Ağustos’ta yine hakkında gazetelerde çıkan 48 habere erişim engeli getirttiği öğrenildi.

YouTube videosuna ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ soruşturması: (17 Ağustos) YouTube’taki bir animasyonda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çiziminin yer alması üzerine içerik sahibi, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ soruşturması kapsamında ifadeye çağırıldı.

RTÜK’ten Halk TV’e, TELE 1’e, Netflix’e ve Habertürk’e ceza: (17 Ağustos) RTÜK, Halk TV’e, TELE 1’e ve Habertürk’e çeşitli gerekçelerle idari para cezaları, Netflix’e ise bir diziyi yayın kataloğundan çıkarma cezası verdi.

Brezilyalı çizer Latuff’un karikatürlerine erişim engeli: (22 Ağustos) diken.com.tr’de yayımlanan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la ilgili haber ve karikatürlerin yer aldığı 10 habere erişim engeli getirildi.

İBB Kürt sanatçıya konser için salon vermedi: (22 Ağustos) Kürt sanatçı Onur Evin, yeni albümü Em Nadin’ın tanıtımı için konser başvurusu yaptığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin tadilat gerekçesiyle salon vermediğini söyledi.