RTÜK’ten Halk TV’e, TELE 1’e, Netflix’e ve Habertürk’e ceza

RTÜK, Halk TV’e, TELE 1’e ve Habertürk’e çeşitli gerekçelerle idari para cezaları, Netflix’e ise bir diziyi yayın kataloğundan çıkarma cezası verdi


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Halk TV’e, TELE 1’e ve Habertürk’e çeşitli gerekçelerle idari para cezaları, Netflix’e ise bir diziyi yayın kataloğundan çıkarma cezası verdi. Verilen cezaları RTÜK’ün Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) üyesi Okan Konuralp Twitter hesabından şu şekilde açıkladı:

“RTÜK, Medya Mahallesi’ndeki değerlendirmelerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı küçük düşürdüğü iddiasıyla Halk TV’ye para cezası verdi. Oysa tüm hukuki içtihatlar cumhurbaşkanına dahi, basın özgürlüğü kapsamında yapılan eleştirilere katlanma/tahammül etme sorumluluğu yükler. RTÜK, kardiyolog Ekrem Karakaya’nın Konya’da öldürülmesiyle ilgili yayın yasağına uymadığı iddiasıyla TELE 1’i de cezalandırdı. Oysa yayın bir ihlal değil; sağlık emekçilerine yönelik şiddete karşı kamuoyu oluşturma, doktorlarımıza desteği/onlarla dayanışmayı arttırma çabasıdır.

RTÜK, Habertürk’e de Prof. Dr. Celal Şengör’ün Teke Tek’teki ‘Musa Peygamber’ değerlendirmesi nedeniyle para cezası verdi. Karar, Diyanet’in Türkiye’nin köklü ilahiyat birikimiyle tezat dilekçesine dayandırıldı. TELE 1’in internet sitesi üzerinden sağladığı maddi destekleri de cezalandırma gerekçesi yaptı. RTÜK, Netflix’e ise Jurassic World Kretase Kampı adlı animasyon nedeniyle yayını katalogdan çıkartma cezası verdi.”