Meryem Ana Panayırı iptal edildi

İmroz Eğitim ve Kültür Derneği, Gökçeada’da yüzlerce yıldır düzenlenen 15 Ağustos Meryem Ana Panayırı’nı bu yıl ‘gelen şikâyetler’ nedeniyle iptal ettiklerini açıkladı. Ada halkı ise iptal edilen panayırı imece ile organize etti


İmroz Eğitim Kültür Derneği, Tepeköy Muhtarlığı’nın onayı ve Gökçeada Kaymakamlığı’nın izni alınarak organize edilen Geleneksel 15 Ağustos Meryem Ana Panayırı ile ilgili yetkili makamlara ‘şikâyetlerin’ yapıldığını, bu ortamda panayırın organize edilmesinin mümkün olmadığını açıklayarak etkinliği iptal ettiklerini duyurdu.

Meryem Ana’nın göğe yükselişinin kutlandığı yortuya denk gelen panayırda, Yunanistan’da ve başka ülkelerde yaşayan adalıların çocukları ve torunları Gökçeada’daki Tepeköy’de bir araya geliyor. Geleneğe göre 14 Ağustos akşamı yemekler hazırlanıyor, 15 Ağustos’ta köy meydanında yemek, tatlı ve şarap dağıtılıyor.

Petros İmvrios, Lambros Kafkulas ve Troia Trio bu sene panayırda sahne alacak müzisyenlerdi. Panayırda ayrıca dans grupları da performans sergiliyorlar.

İmroz Eğitim ve Kültür Derneği’nin iptal kararları ile ilgili açıklaması şu şekilde:

“Geleneksel 15 Ağustos Meryem Ana Panayırı’nı bu sene İmroz Eğitim Kültür Derneği olarak üstlenmeye ve elde edilecek geliri okullarımız ile Tepeköy Muhtarlığı’na bırakmak üzere yola çıktık. Başlıca amaçlarımızdan biri, günün dini anlamı vesilesiyle yüzyıllardır yapılan kutlamayı yeniden geleneksel haline döndürebilmek ve bir arada eğlenme kültürüne katkı sağlayacak bu panayırdan elde edilecek geliri de eğitim öğrenim faaliyetleri ile Tepeköy’ün ihtiyaçları için kullanmaktı.

Bu amaçla çıktığımız ve Tepeköy Muhtarlığı’nın onayı sonrası Gökçeada Kaymakamlığı’ndan izin alarak tüm hazırlığını yaptığımız panayır organizasyonu hakkında çeşitli şikâyetler yapıldığını üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz. Yüzyıllardır imece olarak süregelen panayırımızın ticari bir faaliyete dönüştürülmeye çalışılmasına karşı olduğumuzu ifade etme ihtiyacını hissediyoruz.

Bu seneye mahsus gecikmeli olarak organizasyonunu üstlendiğimiz panayırımızı bu şartlar altında gerçekleştiremeyeceğimiz kanaatine varmış bulunmaktayız. Ancak yukarıda belirttiğimiz amaçlarla ve yüzyıllardır süre gelen ticari kaygılardan uzak gelenekselleşmiş haliyle bu panayırı bundan sonraki yıllarda gerçekleştirmek için gönüllü olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

İPTAL EDİLEN PANAYIRI HALKI ORGANİZE ETTİ

Gazete Duvar’ın haberine göre iptal kararının ardından Tepeköy muhtarı Dimitri İpsaro sosyal medyadan paylaşımda bulundu ve panayırın geleneklerine uygun olarak yapılacağını şu sözlerle dile getirdi: “15 Ağustos Meryem Ana Panayırı, uzun yıllardır geleneksel olarak kutlandığı şekilde, hiçbir ticari amaç gütmeden, muhtarlığımız koordinesinde köyümüz arka meydanında imece usulü ile gerçekleştirilecektir.”

Adadan, yurt dışından ve çeşitli illerden katılımın yoğun olduğu panayırda sabah erkenden adaya inen Rumların, Dereköy’de ve Tepeköy’de gerçekleştirilen ayine ve diğer dini ritüellere eşlik etti. Hıristiyan din adamlarının öncülüğünde Tepeköy Meydanı’nda gerçekleştirilen ayin, 1825 yılında inşa edilen Evangelismos Teotoku Kilisesi’nde devam etti. Dini ritüelin ardından kurban etiyle yapılan yiyecekler dağıtıldı ve Tepeköy (Agridia) Mezarlığı’nda bir ayin daha düzenlendi. Etkinlikler, akşam meydanda gerçekleştirilen eğlence ile sona erdi.