İBB Kürt sanatçıya konser için salon vermedi

Kürt sanatçı Onur Evin, yeni albümü “Em Nadin”ın tanıtımı için konser başvurusu yaptığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin tadilat gerekçesiyle salon vermediğini söyledi


Kürt sanatçı Onur Evin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) konser için yaptığı başvurunun “salonlarımız 2022-2023 sezonuna kadar tadilattadır” açıklamasıyla reddedildiğini duyurdu. Evin, mart ayında KOM Müzik’ten çıkan Em Nadin albümünün tanıtımı için yaptığı başvuru sürecini; “konser vermek için 16 Mayıs’ta İBB Kültür Daire Başkanlığı’na bağlı Kültürel Etkinlik Şube Müdürlüğü’ne salon talebinde bulunduk. İlk başvuruda bulunduğumuzda belediye bize ‘bireysel başvuru yapamazsınız, ancak dernekler üzerinden başvuru yapılabilirsiniz’ diyerek talebimizi reddetti” sözleriyle açıkladı.

Ret kararı sonrası 2 Ağustos’ta ikinci kez başvuru yapan Evin şunları aktardı: “İBB’ye, halkın salonlarını neden halka kapatıldığını ve neden bize salon verilmediğini sorduk. Yaptığımız birinci başvuruda, bireysel başvuru yapamazsınız diyen İBB, ikinci başvurumuzda, ‘arkadaşlarımız size yanlış bilgi vermişler dilekçe ile bireysel de başvuru yapabilirsiniz’ dediler. 2 Ağustos’ta dilekçeyle başvuru yaptık. Dilekçeyi verdikten üç gün sonra bize telefon üzerinden dönüş yaptılar ve ‘Bizim salonlarımız 2022-2023 sezonuna kadar tadilatta, bu nedenle yer veremeyiz’ dediler.”