ODTÜ rektörlüğü Çevre Topluluğu’nun etkinliğini yasakladı

ODTÜ rektörlüğünün, ODTÜ Çevre Topluluğu tarafından 17 Haziran 2022’de yapılması planlanan ve odağına iklim krizini, kuir ekolojiyi ve ekofeminizmi alan kampüs içi etkinliğini yasakladığı öğrenildi


Kaynak: ODTÜ Çevre Topluluğu Facebook sayfası

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) rektörlüğünün, ODTÜ Çevre Topluluğu tarafından 17 Haziran 2022’de yapılması planlanan ve odağına iklim krizini, kuir ekolojiyi ve ekofeminizmi alan kampüs içi etkinliğini yasakladığı öğrenildi.

Gezegen’in haberine göre rektör Mustafa Verşan Kök ve idaresi, ODTÜ Çevre Topluluğu’nun 17 Haziran’da gerçekleştirmeyi planladığı “İklim Krizi, Toplumsal Cinsiyet ve Cinsel Sağlık – Queer Ekoloji ve Ekofeminizm” başlıklı konuşmayı iptal etti. Topluluğun üyelerinden Deniz Çelik’ten ve Nehir Tek’ten alınan bilgilere göre rektörlüğe bağlı Kültür İşleri makamına iptalin sebebi sorulduğunda kendilerine, etkinliğe “gelecek derneklerin ve konuşmacıların konularıyla alakası olmadığı” cevabı veriliyor.

Deniz Çelik yasaklanan etkinliğe, LGBTİ+ aktivizmi alanında çalışan 17 Mayıs Derneği ile toplumsal cinsiyet bakış açısıyla cinsel ve üreme sağlığı alanında çalışmalar yapan Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği’ni davet ettiklerini belirtiyor. Çelik yasaklama kararına ilişkin olarak da şu ifadeleri kullanıyor:

“Etkinliğin içinde ekofeminizm ve kuir ekolojiden bahsetmek, Onur Ayı olduğu için bu ayın içinde bir etkinlik olmasını istiyorduk. Gelecek konuşmacıların ve derneklerin etkinliğimizle bir alakası olmadığı gibi gayrimeşrû gerekçe gösterilerek yasaklanmaya çalışıldı. Ama en başta da bahsettiğim gibi bu dernekler aslında tamamen tartışacağımız bir düzlem oluşturacağımız bir etkinlik için gelen konuşmacılardı ve biz bunları bilerek ve özenle seçmiştik.”

Gezegen’in konu ile ilgili video haberini aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.