Munzur Kitap Günleri’nde iki kitaba el konuldu

Dersim Belediyesi ve Yayıncılar Kooperatifi işbirliği ile 13 Temmuz’da başlayan Munzur Kitap Günleri’nde polis, Dipnot Yayınları’nın ve Tekin Yayınevi’nin iki kitabına “toplatma kararı” gerekçesiyle el koydu


Görsel: BirGün gazetesi Twitter hesabı

Dersim Belediyesi ve Yayıncılar Kooperatifi (YAYKOOP) işbirliği ile 13-20 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek Munzur Kitap Günleri’nde polis, Dipnot Yayınları’ndan çıkan İsyandan İnşaya Kürdistan Özgürlük Hareketi kitabı ile Tekin Yayınevi’nin Bir Başka Kandil kitabına “toplatma kararı” gerekçesiyle el koydu.

Dipnot Yayınları 14 Temmuz tarihinde sosyal medya hesabından paylaştığı açıklamada konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Yayıncılar Kooperatifi’nin Dersim’de düzenlediği Munzur Kitap Günleri’nde İsyandan İnşaya Kürdistan Özgürlük Hareketi adlı kitabımız ile Tekin Yayınevi’nin yayımladığı Bir Başka Kandil adlı kitaba polis tarafından el konulmuştur. Kitapevleri raflarında serbestçe satılan İsyandan İnşaya Kürdistan Özgürlük Hareketi adlı kitabımızla ilgili 2017 yılına ait bir toplatma kararı dayanak gösterilmiştir. Gelgelelim, bu toplatma kararı yayınevimize hiç tebliğ edilmemiştir.

Geleceğini kitap yasakları üzerinde bina etmeyecek kadar ışığa sahip olan bir toplum olduğumuza duyduğumuz güvenle yayın faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. İçinde bulunduğumuz bu zifiri karanlıkla ihtiyaç duyduğumuz şey durmadan, yılmadan, korkmadan düşünmek, yazmak, üretmek, yan yana durmaktır. Dipnot Yayınları olarak bu bilinçle yasaklar karışında eleştiriyi, barışı, özgürlüğü, demokrasiyi ve düşünce özgürlüğünü esas alan yeni kitaplar yayımlamaya devam edeceğiz.”

BirGün gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Varlı da Twitter’dan yaptığı paylaşımda YAYKOOP Yönetim Kurulu Başkanı Elif Akkaya’nın 14 Temmuz gecesi ifade vermeye çağrıldığını belirtti.