Adana Valiliği’nden Kürtçe ‘Tartuffe’ oyununa yasak

Adana Valiliği, Şanoya Bajêr a Amed ê (Amed Şehir Tiyatrosu) tarafından 6 Haziran’da sahnelenecek Kürtçe Tartuffe oyununu gerekçe göstermeden yasakladı. Mersin Valiliği’nin ise aynı oyun için önce izin verdiği ancak oyuna 20 saat kala verilen izni kaldırdığı öğrenildi


Fotoğraf: MA

Adana Valiliği, Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda 6 Haziran 2022’de sahnelenmesi planlanan Kürtçe Tartuffe tiyatro oyununu yasakladı. Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Şanoya Bajêr a Amed ê’nin (Amed Şehir Tiyatrosu) sahnelediği oyun için valiliğe başvuru yapıldı. Valilik ise oyunu “uygun görülmemiştir” diyerek yasakladı. Habere göre 5 Haziran tarihinde yapılan başvuru için Valilik 6 Haziran tarihine dair karar verdi ve 6 Haziran’ın sehven yazıldığı belirtildi.

Valiliğin yasaklama kararında, “… 06 Haziran 2022 tarihinde saat 20.00’de Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda sergilenmek istenilen Tartuffe isimli tiyatro oyunu, 5442 sayılı İl İdare Kanunun 11. Maddesinin (c) fıkrası hükmü gereğince, Valilik Makamının 03.06.2022 tarih ve 62837 sayılı oluru ile uygun görülmemiştir” ifadeleri yer aldı.

MERSİN VALİLİĞİ OYUNA ÖNCE İZİN VERDİ SONRA VERİLEN İZNİ İPTAL ETTİ

Öte yandan Adana Valiliği’nin uygun görmediği Tartuffe oyununa Mersin Valiliği’den önce “uygun görüldü” ibaresiyle izin verdiği ancak kısa süre sonra verilen iznin iptal edildiği öğrenildi. Şanoya Bajêr a Amed ê’nin Twitter hesabından konuyla ilgili paylaşımının bir kısmı şu şekilde:

“5 Haziran günü Adana’da bugün (6 Haziran) ise Mersin’de Tartuffe oyunumuzu seyirciyle buluşturmak üzere turne organizasyonunu planladık. Salon kiralamak için Adana ve Mersin Büyükşehir Belediyelerine başvuruda bulunduk. Maalesef her iki belediyenin de kültür bürokratları yasada olmamasına rağmen bizden ‘valilik izni’ istediler.

Belediye salonlarının kendi güvenlik görevlilerinin bulunması nedeniyle ‘valilik izni’ almamızın doğru olmadığı konusunda kültür bürokratlarını bir türlü ikna edemedik. Buna rağmen valiliklere ‘bildirim’de bulunduk. Oyunumuzun içeriği ile ilgili yasal açıdan hiçbir sorun olmamasına rağmen Adana ve Mersin Valiliği ‘kamu güvenliği’ nedeniyle oyunumuzun gösterimine izin vermediler. Özellikle Mersin’de oyuna 20 saat kala 5 Haziran Pazar gecesi saat 23.00 civarında arayıp, oyuna izin verilmediğini bildirmeleri, bu durumun keyfi bir yasaklama olduğunu apaçık ortaya koymaktadır.”

 

 

Şanoya Bajêr a Amed ê’nin sahnelediği Tartuffe oyunu Aralık 2021’de de Mardin Valiliği tarafından “pandemi” gerekçesiyle engellenmişti. Konuyla ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz.