ODTÜ Rektörlüğü Onur Yürüyüşü’nü engelledi ve hedef gösterdi

ODTÜ Rektörlüğü, bugün öğrencilerine ve mezunlarına yolladığı e-postayla 10. ODTÜ Onur Yürüyüşü’nü yaptırmayacağını açıkladı ve herkesi yürüyüşü engellemeye davet etti


Görsel: KaosGL.org

Kaos GL’nin haberine göre, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörlüğü, bu yıl “Hatırla” temasıyla yapılacak 10. ODTÜ Onur Yürüyüşü’nü yaptırmayacağını duyurdu.

Haberde, rektörlüğün üniversitenin öğrencilerine ve mezunlarına gönderdiği e-postada, Onur Yürüyüşü’nün üniversitenin imajına zarar vereceğinin öne sürüldüğü belirtiliyor. Bununla birlikte e-postada, Onur Yürüyüşü’nü “hep birlikte engelleyebiliriz” diyerek yürüyüşte katılacak LGBTİQA+ hakları savunucularının da hedef gösterildiği yer alıyor.

Rektörlüğün açıklamasının tamamı şu şekilde:

“Sevgili Öğrencilerimiz,

Belli bir grubun, Üniversitemiz kampüsünü kendilerinin ülkemizdeki izinsiz yürüyüş merkezi olarak lanse etmeye çalıştığı farklı paylaşımlardan anlaşılmaktadır. 10 Haziran 2022 Cuma günü ODTÜ Kampüsü içerisinde yürüyüş yapmayı planlayan grubun planladıkları yürüyüşe kesinlikle izin verilmemiş olup, isterlerse yürüyüşlerini Ankara’da yürüyüş için tahsis edilen izinli mekanlarda yapabilecekleri kendilerine Öğrenci Dekanımız tarafından resmen iletilmiştir. Kampüsümüzde planlanan bu izinsiz yürüyüş ısrarının devam etmesi durumunda gerekli her türlü güvenlik önemleri alınacaktır.

Üniversitemizin üretken, yaratıcı, barışçıl akademik-sosyal ortamına, kurumsal bütünlüğümüze ve imajımıza zarar verme gayreti içinde olduğu ve Bahar Şenliğindeki yürütüşte de açık bir şekilde görülen bu tür girişimlerin verebileceği büyük zararları ancak karşılıklı güven, açık, yapıcı iletişim ve anlayışla hep birlikte engelleyebiliriz. Bunu sağlayabilmemiz için başta öğrencilerimiz olmak üzere tüm ODTÜ’lülerin bu konuda en yüksek hassasiyeti göstereceklerine inanıyoruz.”

ODTÜ LGBTİQAA+ DAYANIŞMASI: “DAVA AÇACAĞIZ”

ODTÜ kampüsünde pandemi nedeniyle iki yıldır yapılamayan Onur Yürüyüşü’nü bu ay düzenleyecek ODTÜ LGBTİQAA+ Dayanışması aktivistleri, kaosgl.org’a yaptıkları açıklamada “Hedef gösterici ve hukuksuz açıklamayla ilgili dava açacağız” ifadelerini kullandı. Dayanışma ayrıca, hedef göstermelere ve tüm engellemelere karşın Onur Yürüyüşü’nü yapmaya kararlı olduklarını da duyurdu.