Öğrenciye yaptığı protesto nedeniyle uzaklaştırma

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde bir öğrenci, rektörlüğün 1.5 milyon liraya lüks araç kiralamasını maket araçla protesto ettiği için uzaklaştırma cezası aldı


Yıldız Teknik Üniversitesi’nde bir öğrenci, öğrencilerin ve üniversite çalışanlarının sorunlarının çözülmesi yerine rektörlüğe 1.5 milyon liraya 12 araç kiralanmasına tepki olarak tasarladığı maket aracı rektörlük önüne ‘park etti.’ Yönetimin öğrenci hakkında soruşturma açtığı ve öğrenciye ‘bir haftadan bir aya kadar uzaklaştırma’ cezası verdiği öğrenildi. Soruşturmaya dair öğrenciye iletilen belgede öğrencinin “‘Üniversitemiz Rektörlük binası önüne protesto amaçlı maket araba bırakmak ve fotoğraflayarak sosyal medyada yaymak’ fiilini işlediği” için disiplin suçu işlediği belirtildi.

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Nur Bekiroğlu kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Öğrencimize rektörlük tarafından bir aylık uzaklaştırma verilmesi hakkındaki iddia gerçeği yansıtmamakta olup, kasıtlı olarak yanıltıcıdır” ifadesini kullandı. Öğrenciye gönderilen disiplin soruşturması belgesinde, öğrenciye “bir haftadan bir aya kadar uzaklaştırma” verildiği görüldü.