Munzur Üniversitesi mezuniyet töreninde Gülistan Doku’nun ablasının konuşmasına izin verilmedi

5 Ocak 2020’den beri kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku’nun ablası Aygül Doku, Munzur Üniversitesi’ndeki mezuniyet töreninde sahneye çıkarak konuşma yapmak istedi. Üniversitenin güvenlik görevlileri Aygül Doku’yu zor kullanarak sahneden indirdi


Görsel: Halk TV

5 Ocak 2020’den beri kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku’nun ablası Aygül Doku, Munzur Üniversitesi’nin 2021-2022 akademik yılı mezuniyet töreninde elinde kardeşinin fotoğrafı ile sahneye çıkıp konuşma yapmak istedi.

Halk TV’den Ferit Demir’in haberine göre Aygül Doku, elinde 888 gündür kayıp olan kardeşinin fotoğrafı ile çıktığı sahneden okul yönetiminin talimatı üzerine indirilmek istendi. Doku’ya eşlik eden bir grup öğrenci ise bu sırada sahnede ‘Gülistan Doku Nerede?’ sloganları ile kendisine destek verdi. Üniversitenin güvenlik görevlileri Aygül Doku’yu ve yanındakileri zor kullanarak sahneden indirmeye çalıştı. Aygül Doku sahneden indirildiği esnada fenalaştı.

Mezuniyet töreni sırasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Aygül Doku, “Gülistan yaşasaydı o da bugün mezuniyet kepini havaya atacaktı” diyerek şunları söyledi:

“Gülistan senin davanın peşini hiç bırakmadım. Bırakmadım Gülistan seni. Seni karanlıkta bırakmayacağım. Gülistan yaşamış olsaydı bugün burada arkadaşları gibi o da diplomasını alacak kepini havaya atacaktı. Gülistan bana derdi mezun olduğum gün ikimiz de mavi elbise giyelim. Öyle çok severim ki maviyi. Gülistan diplomasını almaya gelemedi. Bırakmadılar diplomasını alsın. Onu 888 gündür karanlıkta bırakıyorlar. Ben diplomasını almaya geldim, üniversite rektörü ve hocaları Gülistan için beş dakika bir zaman ayırıp bana Gülistan’ın diplomasını vermediler. Bir üniversite düşünün ki 888 gündür kayıp olan öğrenciye bu şekilde sahip çıkıyor. Acınacak halde değilim benim ciğerim yanıyor. 888 gündür ben sabahları uyandıramadığım kardeşimi Gülistan’ımı kaybetmenin acısını yaşayarak güne başlıyorum. Üniversiteye bakın sanki hiç Gülistan kaybolmamış. Gülistan’da bu cübbeyi giyecekti. Gülistan’da kepini kaldıracaktı, Gülistan’ın öğrencileri olacaktı. 888 gündür Gülistan’ın hayallerini, gençliğini ve geleceğini çaldılar. Gülistan’a söz verdik, o gün mavi giyecektik ve diplomayı beraber alacaktık lakin olmadı Gülistan’ın arkadaşları diplomalarını aldı o ise karanlıkta.”