İstanbul Valiliği “savaşa hayır” demeyi yasakladı!

İstanbul Valiliği, ‘Savaşa Hayır’ kampanyası yapılmasının yasaklandığını duyururken bu tip eylem ve etkinliklerin “toplumsal barışı tehdit” ettiğini de savundu


İstanbul Valiliği, ‘savaşa hayır’ kampanyaları yapılmasının ‘toplumsal barışı tehdit’ ettiği iddiasıyla yasaklandığını duyurdu. 

İdlib’de Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu 33 askerin hava saldırısı sonucu hayatını yitirdiği ilk saatlerde önce internet erişimi engellenmiş daha sonra Ankara 1’inci Sulh Ceza Hâkimliği, İdlib’de tahrip edilen TSK’ye ait araçların ve ÖSO’nun elindeki TSK araçlarının fotoğraf ve videolarının paylaşımına yasak getirdi. Bütün bu yasak ve engelleme gelişmelerini Suriyelilerin gitmesi için  Pazarkule Sınır kapısının açılması izledi. Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü (RSF), aralarında uluslararası basında çalışan gazetecilerin de olduğu dokuz gazetecinin Edirne’de gözaltına alındığını duyurdu. Öte yandan sınırdaki mülteciler ve gazetecilere dönük gözaltılar HDP tarafından meclis gündemine taşındı.

Bu yaşananlarla ilgili ise pek çok kesim iktidarın dış politikasını eleştirerek, “savaşa hayır” çağrıları yaptı. İstanbul Valiliği de “savaşa hayır” diyenlere karşı adeta OHAL ilan etti.

İDLİB OPERASYONUNU ELEŞTİRMEK, SONLANMASINI İSTEMEK YASAK

Valilik 10 Mart’a kadar sürecek kapsamlı yasak kararını resmi sitesinden şu ifadelerle duyurdu:

“Suriye’de şehitlerimiz ve gazilerimizin olduğu böylesi hassas bir dönemde, toplumda infial uyandıracak; milli, vicdani ve insani değerlere dokunacak, toplumsal iç barışı tehdit edebilecek şekilde “Savaşa Hayır” vb. konular adı altında; miting, yürüyüş, basın açıklaması, imza kampanyası, stant/ çadır açma, bildiri, afiş dağıtma vb. eylem ve etkinlikleri gerçekleştirecek grup/şahıslar ile vatandaşlarımız arasında sözlü ve fiziksel provokasyon amaçlı olayların olabileceği dikkate alındığında kamu düzeninin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunmasını tehlikeye düşürebileceği değerlendirilmektedir.

Bu bağlamda, ilimiz sınırları dahilinde huzur ve güvenliğin, kamu düzeninin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması, müessif  ve provokatif olayların yaşanmaması için, Türk Silahlı Kuvvetleri’mizin Suriye’de yürütmekte olduğu askeri operasyonları eleştirmeye veya bu operasyonların sonlandırılması amacıyla kamuoyu oluşturmaya yönelik toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, stant açma, imza toplama, bildiri, broşür dağıtma vb. etkinlikler;

5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/A ve 11/C maddeleri ile 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. ve 19. Maddeleri hükümleri doğrultusunda Valilik Makamının 01.03.2020 tarihli olurları ile 01.03.2020 Pazar günü saat 00.01’den 10.03.2020 Salı günü saat 23.59’a kadar (10) gün süreyle yasaklanmıştır.”

Yasak kararının 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü eylem ve etkinliklerinden sonra yani 10 Mart’ta sona ermesi dikkat çekti.