24 Nisan anmalarına engel

İHD’nin Sultanahmet’te yapacağı 24 Nisan anması engellendi, 24 Nisan Anma Platformu’nun anmayı İstiklal’de yapmasına izin verilmedi


İHD İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon’un, Ermeni soykırımının yıldönümü olması nedeniyle Sultanahmet Meydanı’nda yapmak istediği 24 Nisan anması, polis tarafından engellendi.

Bir diğer engel de 24 Nisan Anma Platformu’na geldi. 2010’dan beri İstiklal Caddesi’nde düzenlenen anma programına, bu yıl İstanbul Valiliği tarafından izin verilmedi. Anma bu sene İstiklal Caddesi yerine, Şişhane Meydanı’nda yapılacak.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, “Sultanahmet Meydanı’nda yıllarca bu basın açıklamasını özgürce yaptık, hiçbir engellemeyle karşı karşıya kalmadık. Ama bu yıl basın açıklaması yasaklandı. Bu, Türkiye’deki demokratik iklimin, Türkiye’deki karanlığın bir sonucu” diyerek engellemeye tepkisini dile getirdi.

İHD İstanbul Şubesi’nde engellemeye ilişkin bir basın açıklaması yapılarak, “Bugün 24 Nisan. Ermeni Soykırımı’nın yıldönümü. Ama soykırımı anmaya tepki büyük. Bir anma günü ilan edilmesine bile tahammül edilmiyor” dendi.