27 Temmuz – 5 Ağustos sansür gündemi

Yeni sosyal medya yasası, eylem yasakları, televizyon sansürü… 27 Temmuz – 5 Ağustos haftasının sansür gündemini derledik


Af Örgütü ve HRW: Çevrimiçi sansür artacak: Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), AKP tarafından hazırlanan sosyal medya düzenlemesi hakkında uyardı.

6 kente eylem ve etkinlik yasağı getirildi: Antep, Sinop, Adana, Denizli, Hatay ve Adıyaman’da valilikler çeşitli sürelerle eylem ve etkinlik yasakları ilan etti. Hatay’da ‘konser, şenlik ve festival’ yasakları dikkat çekti.

MHP’ye sansür yetmedi: VPN’ler de kapatılsın: Sosyal medya düzenlemesi hakkındaki tartışmalar sürerken, MHP yazılı bir açıklama yaparak VPN servislerinin de engellenmesini istedi.

Halk TV’ye verilen ceza durduruldu: RTÜK’ün Halk TV’ye verdiği 5 günlük ekran karartma cezasına dair yürütmeyi durdurma kararı alındı.

Sosyal medya düzenlemesi onaylandı: 1 Ekim’de uygulanacak: Twitter, Facebook gibi milyonlarca kullanıcısı olan sosyal medya şirketlerine, bir dizi yükümlülük ve yaptırım öngören yasa teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Çıkarılan düzenleme 1 Ekim itibariyle yürürlükte olacak.

Kamu çalışanlarına WhatsApp yasağı: Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından hazırlanan rehbere göre, kamu çalışanları resmi yazışmalarda WhatsApp, Telegram gibi mesajlaşma uygulamaları kullanmayacak.

CHP, sosyal medya yasasını AYM’ye götürüyor: CHP, sosyal medyaya ilişkin düzenlemeler içeren ‘sansür yasasının’ iptal edilmesi için Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını açıkladı.

Hakkari ve Muş’ta 15 günlük yasak: Hakkari ve Muş’ta toplantı, basın açıklaması ve gösteri yürüyüşleri 15 gün süreyle yasaklandı.

Harun Zengin isimli işçinin ölümüyle ilgili haberlere engel: Tosyalı Holding A.Ş.’nin Cezayir’deki işletmesinde elektrikçi olarak çalışan Harun Zengin isimli işçinin şüpheli ölümüyle ilgili haberlere erişim engeli getirildi.

Mahkemeden Faruk Bildirici’ye ret: Ankara 9. İdare Mahkemesi, Faruk Bildirici’nin RTÜK üyeliğinin düşürülmesi kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle yaptığı başvuruyu reddetti.

Tutuklu gazeteci Rawin Sterk Yıldız hakkında iddianame: Yıldız’ın ‘örgüt propagandası’ ve ‘örgüt üyeliği’ suçlamalarıyla yargılanacağı davanın ilk duruşması 2 Eylül’de görülecek.

TRT 2’den homofobik sansür: Yeşil Rehber filminde yer alan karakterin eşcinsel olduğu için polis şiddetine maruz kaldığı sahne TRT 2’de sansüre uğradı.

Almanya’da katıldığı basın açıklamasından Türkiye’de ceza aldı: Almanya’nın Köln şehrinde katıldığı bir basın açıklamasından dolayı İbrahim Doğan’a Türkiye’de 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Grup Yorum üyeleri provada gözaltına alındı: İstanbul’da konser provası yapan Grup Yorum üyeleri gözaltına alındı. İdil Kültür Merkezi’ne de polisler baskın düzenledi.