6 kente eylem ve etkinlik yasağı getirildi

Antep, Sinop, Adana, Denizli, Hatay ve Adıyaman’da valilikler çeşitli sürelerle eylem ve etkinlik yasakları ilan etti. Hatay’da ‘konser, şenlik ve festival’ yasakları dikkat çekti


Antep, Sinop, Adana, Denizli, Hatay ve Adıyaman’da valilikler eylem ve etkinlik yasağı ilan etti. Yasakların gerekçesi “yeni normal” süreci işletilmesine rağmen koronavirüs salgını oldu.

Denizli Valiliği, 24 Temmuz’da ilan ettiği 3 günlük eylem yasağını, bildiri dağıtılmasını da yasaklayarak 15 gün daha uzattı.

Antep’te koronavirüs salgını gerekçe gösterilerek oturma eylemi, basın açıklaması, gösteri yürüyüşleri, açlık grevi, çadır kurma, stant açma gibi etkinlikler 7 gün süreyle yasaklandı.

Sinop’ta da koronavirüs salgını gerekçe gösterilerek eylem ve etkinlikler 7 gün süreyle yasaklandı.

HATAY’DA KONSER YAPILMASI DA YASAKLANDI

Adana Emniyet Müdürlüğü ise toplantı, gösteri yürüyüşü, miting, protesto ve oturma eylemi, açlık grevi, stant açma, çadır kurma, bildiri dağıtma, afiş asma, yazılama ve bildiri dağıtımı gibi etkinliklerin 3 gün süreyle yasaklandığı bildirildi.

Yasakların bir diğer adresi de Hatay oldu. Hatay’da Kovid-19 tedbirleri öne sürülerek toplantı, konser ve gösteri yürüyüşleri, 28-30 Temmuz’da yasaklandı. Açıklamada ilgili bölümde tam olarak şöyle denildi: “Tüm toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, açık ve kapalı yer toplantısı ile protesto eylemi, konser, şenlik, festival, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stand açma, çelenk sunma törenleri, açlık grevi, anma töreni, afiş, pankart ve poster asma, el ilanı ve bildiri dağıtmak, imza masası açmak, meşale yakmak ve taşımak, konferans, panel ve benzeri tüm etkinlikler 28 Temmuz saat 00.01’den 30 Temmuz saat 23.59’a kadar yasaklanmıştır.”

Adıyaman’da da oturma eylemi, gösteri yürüyüşleri, çadır kurma, stant açma gibi etkinliklere katılım amacıyla kente giriş ve çıkışlar 3 gün süreyle yasaklandı.