Almanya’da katıldığı basın açıklamasından Türkiye’de ceza aldı

Almanya’nın Köln şehrinde katıldığı bir basın açıklamasından dolayı İbrahim Doğan’a Türkiye’de 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi


Almanya’nın Köln şehrinde 2016 yılında katıldığı bir basın açıklamasından dolayı Türkiye’de hakkında dava açılan İbrahim Doğan’a 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Evrensel Gazetesi’nden Eda Aktaş’a konuşan Doğan, basın açıklamasına katılmanın suç olmadığını ve verilen cezayı kabul etmediğini dile getirdi.

2016 yılında Selahattin Demirtaş’ın gözaltına alınması olayını protesto etmek için pek çok örgütün ve Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu’nun (DİDF) çağrısı ile yapılan Almanya’daki bir basın açıklamasına katıldığı için Türkiye’de hakkında “terör örgütü propagandası” yapmaktan dava açılan İbrahim Doğan’a 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Doğan’ın cezası ertelendi.

Almanya’da veya Türkiye’de basın açıklamasına katılmanın demokratik bir hak olduğunu dile getiren Doğan, “Bir basın açıklamasına katılmak hiçbir yasada suç değildir. Yapılmak istenen korkutmak, gözdağı vermektir. Değil 15 ay 15 yıl da verseniz yalana karşı doğruları savunmaya, haksıza karşı haklıyı savunmaya, saraya karşı kulübeleri savunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Davanın avukatı Hasan Hüseyin Evin ise, “Müvekkilim hakkında Almanya’da yapılan bir basın açıklamasında YPG ve benzeri örgütlerin flamaları, Abdullah Öcalan’ın fotoğraflarının taşınması gerekçesi ile örgüt propagandasından dava açıldı. Davaya konu olan 16 saniyelik videoda müvekkilim 3 saniye görüldüğü için ve bu videoyu paylaşmasından dolayı ceza istendi” dedi.