Kamu çalışanlarına WhatsApp yasağı

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından hazırlanan rehbere göre, kamu çalışanları resmi yazışmalarda WhatsApp, Telegram gibi mesajlaşma uygulamaları kullanmayacak


Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından hazırlanan rehberde, kamu çalışanlarına WhatsApp, Telegram gibi yabancı mesajlaşma programları yasaklandı. Onların yerine ise yerli mesajlaşma programlarının kullanılması zorunluluk haline getirildi.

Milliyet Gazetesi’nden Kıvanç El’in haberine göre Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, kamu kurumlarının bilgi sistemlerinde karşılaşılan güvenlik risklerinin azaltılması amacıyla başlattığı çalışmayı tamamlayarak, “Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi” yayımladı. Rehberle “Yerli ve milli ürün kullanımının teşvik edilmesi”, “Mükerrer çalışmaların ve yatırımların önüne geçilmesi”, “Güvenlik tedbirlerinin üç seviyeli olacak şekilde derecelendirilmesi”, “Güvenlik tedbirlerinin uygulanıp uygulanmadığının denetlenebilmesi” gibi 12 başlıkta hedefler ortaya konuldu.

Bu durumda kamu personeli özel hayatında bu programları kullanabilecek, ancak kurumsal işlemlerde kullanmayacak. Kamuda “bilmesi gerekenler prensibi” ile evraklara ulaşımın hedeflendiği rehberle tüm kamu kurumlarında siber saldırıların engellenmesi, bilgi sızdırılmasının kontrolünün sağlanması hedefleniyor.

Rehberde ayrıca yazılım ve donanım güvenliği konusunda uyarılar da yer alıyor.