Tutuklu gazeteci Rawin Sterk Yıldız hakkında iddianame

Yıldız’ın ‘örgüt propagandası’ ve ‘örgüt üyeliği’ suçlamalarıyla yargılanacağı davanın ilk duruşması 2 Eylül’de görülecek


Mart ayında Yunanistan sınırına akın eden mültecilerin durumunu haberleştirmek için gittiği Edirne Pazarkule’de gözaltına alınan ve tutuklanan Rudaw TV muhabiri Rawin Sterk Yıldız hakkında iddianame hazırlandı.

Expression Interrupted’da yer alan habere göre İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu’nca hazırlanan iddianamede, Yıldız’ın ‘örgüt propagandası’ ve ‘örgüt üyeliği’ suçlamalarıyla yargılanması talep edildi. İddianame İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Yıldız, 2 Eylül 2020 tarihinde hakim karşısına çıkacak.

Savcı Edip Şahiner tarafından hazırlanan üç sayfalık iddianamede, Yıldız’ın sosyal medya paylaşımları ve çalıştığı kurumlar hakkındaki suçlamalara delil olarak gösterildi. Savcı Şahiner, Rudaw TV muhabiri Yıldız’ın, daha önce çalıştığı Roj TV ve Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) “PKK/KCK terör örgütü adına yayın yaptığını” iddia etti. Savcı, Yıldız’ın DİHA’ya haber yapmasını ve Roj TV’de yayınlanan programlara telefonla katılmasını suçlamalara dayanak yaptı.

Yıldız’ın avukatı Sercan Korkmaz, müvekkilinin Adana 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanıp beraat ettiği dosyanın da iddianamede ‘üyelik’ iddiasına delil olarak değerlendirildiğini söyledi.