NYT’den kritik iddia: Türkiye’de virüs ölümleri gizleniyor olabilir!

New York Times gazetesi, Türkiye’de koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısının kamuoyundan saklanarak aslında sansür uygulandığını öne sürdü. Gazete, İstanbul’daki ölü sayısının beklenenin üzerinde arttığını, nisanın ilk iki haftasında kayda geçen ölümlerin ortalamadan yüzde 50 daha yüksek olduğunu iddia etti


Amerikan gazetesi New York Times (NYT), Türkiye’nin koronavirüs salgınında ‘gerçek ölü sayılarını gizliyor olabileceğini’ iddia etti. Gazete, İstanbul’da 9 Mart-12 Nisan tarihlerinde ‘son iki yılın ortalamasına kıyasla 2 bin 100 daha fazla ölüm yaşandığını’ belirterek, bu durumun salgındaki ölü sayısının daha yüksek olduğu anlamına gelebileceğini öne sürdü.

‘İstanbul’daki ölü sayıları Türkiye’nin daha büyük bir korona virüsü felaketini gizlediğini ima ediyor’ başlıklı haberde, resmi ölü sayıları ile Bentley Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan ekonomist Onur Altındağ’ın çıkardığı istatistikler kaynak olarak gösterildi.

GAZETEDE YER VERİLEN İDDİALAR

NYT’nin bu verilere dayandırdığı iddialar şöyle:

* İstanbul’da 9 Mart-12 Nisan tarihleri arasında, son iki yılın ortalamasına göre beklenen sayıya kıyasla, 2 bin 100 kişi daha fazla öldü.

* Habere göre, 9 Mart-12 Nisan arasındaki beş haftalık dönemde yaşanan bu artış, son iki yıllık ortalamadan yüzde 30 oranında daha yüksek.

* NYT, nisan ayının ilk iki haftasında kayıtlara geçen ölümlerin ise ortalamadan yüzde 50 oranında daha yüksek olduğunu öne sürdü.

* Haberde, ‘Türkiye’de korona virüsünden ilk can kaybının açıklandığı 17 Mart tarihinden önce bile, İstanbul’daki ölüm oranlarının geçmiş yılların ortalamasından ciddi oranda daha yüksek olduğu’ öne sürüldü. Gazete bu durumun, ‘virüsün ülkeye birkaç hafta öncesinden geldiğinin bir göstergesi olduğu’ yorumu yaptı.

İSTANBUL’UN YANI SIRA SAKARYA’DA DA BEKLENENDEN DAHA FAZLA ÖLÜM

Haberde, NYT’nin vardığı bu istatistiksel sonucun, Bentley Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan ekonomist Onur Altındağ’ın çalışmasıyla benzeştiği de belirtildi. Altındağ, Türkiye’deki 10 kentteki son ölüm oranlarını önceki dört yılın verileriyle kıyasladığı çalışmasında, İstanbul’un yanı sıra Sakarya’da da beklenenden daha yüksek ölüm oranları tespit etmişti. Ayrıca, Türkiye’de korona virüsünden ölenlerin toplam sayısının 1006 olarak verildiği 12 Nisan gününde, İstanbul’da bunun iki katından fazla sayıda beklenen dışı ölüm gerçekleştiğini belirlemişti.

Altındağ’ın çalışmasında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin vefat rakamlarına göre son dört yılda İstanbul’da kayıtlara geçen ölüm oranları arasındaki fark, grafiğe şöyle yansımıştı:

‘SALGIN SIRASINDA HER ÖLÜM İSTATİSTİĞİ ALDATICIDIR’

New York Times, İstanbul’daki bu beklenti dışı ölümlerin hepsinin doğrudan virüs kaynaklı olamayacağını, kanser ve kalp hastalarının da bu istatistiklere dahil olabileceğini vurguladı. Ancak haberde, birçok Avrupa ülkesinin salgındaki ölüm istatistiklerinin eksik olduğunu kabul ettiği ve bunu düzeltmeye çalıştığı hatırlatıldı. Gazete, “Bir salgının ortasındaki her ölüm istatistiği aldatıcıdır ve ön veri olarak kabul edilmelidir” ifadelerini kullandı.

Zaman zaman ölümlerin gizlendiği iddiaları çeşitli sosyal medya kullanıcıları tarafından da dile getiriliyor ancak bu iddialar herhangi bir veriye dayanmadığı için kamuoyunca Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı veriler kabul ediliyordu.

SABAH GAZETESİ’NİN BAKANLIKLA UYUŞMAYAN VERİLERİ!

NYT tarafından istatistik verilerine dayandırılan bu iddianın yanı sıra dün Sabah Gazetesi’nin web sayfasından yayınlanan verilerin kısa sürede geri çekilmesi ve daha sonra Sağlık Bakanlığınca farklı verilerin kamuoyuna açıklanması da soru işaretlerini destekler nitelikteydi. Bilindiği gibi Sabah Gazetesi hükümete yakınlığıyla bilinen ve yayınladıkları verileri başka bir kaynaktan almayacakları düşünülen bir yayın organı.