Komedyen Emre Günsal serbest bırakıldı

Atatürk, Mevlana, Şems Tebriz-i, Konya ve Konyalılar hakkında aşağılayıcı ifadeler kullandığı iddiasıyla 10 Nisan’da tutuklanan stand-up’çı Emre Günsal serbest bırakıldı. Davaya konu olan ifadelerin geçtiği gösteri videosuna ise erişim engeli getirildi


Konya 1. Sulh Ceza Hakimliğince verilen tutuklama kararı sonrası Maltepe Cezaevi’ne gönderilen komedyen Emre Günsal, 11 günün ardından bugün sabaha karşı serbest bırakıldı.

Geçtiğimiz günlerde, Günsal’ın yaptığı stand-up gösterisinden bir kesit sosyal medyada yayılmış, oldukça tartışılmıştı. Gösteride Atatürk, Mevlana, Şems Tebriz-i, Konya ve Konyalılar hakkında aşağılayıcı ifadeler kullandığı iddiasıyla genç komedyen hakkında Konya Başsavcılığı tarafından “Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar” hakkında yasaya muhalefet etme kapsamında soruşturma başlatılmış ardından tutuklanmıştı.

İLGİLİ VEDOYA SANSÜR

Günsal’ın stand-up gösterisinin videosuna da Ankara 2. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından erişim engeli getirildi.

Genç komedyenin gösterisinde kullandığı ifadeler günlerce sosyal medyada tartışılmıştı. Birileri o sözlerin espri olduğunu ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söylerken birileri de hakaret olarak değerlendirilmesi gerektiğinde ısrar etmişti.