Haftanın sansür gündemi

‘Toplumsal duyarlılıklar’, yasak, hakaret, iptal, gözaltı, dava, tutuklama, ihbar… Türkiye’nin 25 Mayıs-1 Haziran 2018 tarihleri arasındaki sansür gündemini derledik


 

  • Ezhel adıyla bilinen rapçi Sercan İpekçioğlu, “Uyuşturucu kullanımını özendirmek ve kolaylaştırmak” suçundan tutuklandı.

 

  • Ezhel’in ardından İzmirli iki rapçi Khontkar ve Young Bego da gözaltına alındı. Khontkar uyuşturucu bulundurma ve uyuşturucu kullanımını özendirme suçlamalarıyla tutuklanırken Young Bego adli kontrol koşuluyla serbest bırakıldı.

 

  • Çözüm sürecinde PKK’nin geri çekilme sürecini ele alan Bakur/Kuzey belgeselinin yönetmenleri Ertuğrul Mavioğlu ve Çayan Demirel hakkında “terör propagandası” yaptıkları gerekçesiyle açılan davanın ilk duruşması Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. İlk kez bir sinema filminin yargılandığı davada mahkeme, Mavioğlu ve Çayan’ın duruşmalardan vareste tutulma taleplerini kabul ederek bir sonraki duruşmayı 23 Ekim 2018 tarihine erteledi.

 

  • Doğan Grubu’nun Turkuvaz Grubu’na sattığı D&R mağazalarında bazı kitapların kaldırıldığı öne sürüldü. Satılmayan kitapların yazarları arasında İbrahim Kaboğlu, Zeynep Altıok, Orhan Gökdemir, Turan Dursun gibi isimler var.

 

  • Ankara Valiliği, Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi’nin Baro Eğitim Merkezi’nde düzenleyeceği Türkiye’den LGBTİ + Kısa Filmler seçkisini “birtakım toplumsal duyarlılıklar nedeniyle bazı kesimler tarafından tepki gösterilebileceği ve provokasyonlara neden olabileceği” gerekçesiyle yasakladı.

 

  • Müzisyen Erdal Güney, ‘babacığım’ ifadesi yer alan şarkısı nedeniyle cumhurbaşkanına hakaretten 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.

 

  • Tiyatro oyuncusu Cenk Dost Verdi’ye sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi.