Tutuklu 6 gazeteci için 17 yıla kadar hapis istemi

“MİT kanununa muhalefet” gerekçesiyle tutuklanan 6 gazeteci hakkında 17 yıla kadar hapis cezası istendi


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Libya’da TSK askerlerinin yaşamını yitirmesine dair yayımlanan haberlere yer verdikleri için “MİT kanununa muhalefet” gerekçesiyle tutuklanan 6 gazeteci hakkında 8 yıldan 17 yıla kadar hapis cezası istedi.

Başsavcılık, yürüttüğü soruşturmayı tamamlayarak, Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ferhat Çelik ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser, OdaTV Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu, OdaTV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Odatv muhabiri Hülya Kılınç ile Yeniçağ Gazetesi yazarı Murat Ağırel hakkında iddianame hazırladı.

İddianamede gazetecilere 8 yıldan 17 yıla kadar ceza istendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede tutuklu gazeteciler dışında Birgün Gazetesi yazarı Erk Acarer ve CHP Akhisar Belediyesi Basın Birimi görevlisi E.E. de şüpheli sıfatıyla yer aldı. Hazırlanan iddianamede gazetecilere “Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama”, “İstihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek” suçlamaları yöneltildi.