Zehra Doğan’dan Nûdem Durak’a destek mektubu

2015 yılından bu yana tutuklu bulunan Mem û Zîn Kültür ve Sanat Merkezi çalışanı Nûdem Durak hakkında Zehra Doğan destek açıklaması yayınladı


2015 yılında tutuklanan Mem û Zîn Kültür ve Sanat Merkezi çalışanı, müzisyen Nûdem Durak hakkında Zehra Doğan destek açıklaması yayınladı.

Cizre’den Mardin’e giderken Ömerli ilçesinde gözaltına alınıp “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanan ve 19 yıl hapis cezasına çarptırılan Durak, Kürtçe şarkıları gençlere tanıtmak için eğitimler düzenliyordu.

Mardin Cezaevi’nde tutuklu bulunduğu süre boyunca hazırladığı Özgür Gündem – Zindan’da Nudem Durak’a yer veren Doğan şunları söyledi:

“O dönemde Mardin’de aramızda olan, ve şu anda Bayburt cezaevinde tutsak olan bir arkadaşımız da, cezaevi idaresini çok kızdıran bu gazetelerin katılımcılarından biriydi. Ve şu anda onun için Fransa’da bir destek kampanyası sürdürüldüğünü biliyorum.

Bu tutsak arkadaşımız Nûdem Durak‘tı. Kürtçe şarkı söylediği ve söylemeyi öğrettiği için mahkum edildi. Tıpkı benim bir resim yüzünden cezalandırılmam gibi.

Özgür Gündem – Zindan‘da onun haberini de yazmıştım.

Nûdem Durak, 2015 yılında Onbeş buçuk yıla mahkum edildi. Sonra, polis onun 2014’ten beri arandığını ifade ettiği için, cezası 2016’da hiç bir duruşma yapılmaksızın, 19 yıla çıkarıldı.

Nûdem için yapmak istediğim bu küçük tanıklık, ona tüm desteğimi verdiğimi, ve bugün, onun ve Türkiye’de siyasi rehin alınan tüm tutsakların, özgürlüğe kavuşması için yükselen seslere katıldığımı ifade etmek içindir. Bu aranızdan kimilerine işlevsiz görünebilir. Ama inanın bana, unutulmadığını hissetmek, mektup, kart almak, dışardakilerin sizleri düşündüğünü bilmek, içerde direnenler için çok önemli.

Bu koronavirüs döneminde, elbette cezaevi idareleri salgın bahanesi ile tutsakları daha da tecrit ederek, onları mektupsuz da bırakıyor. Mektuplarınızı, kartlarınızı yollamayı ileri bir tarihe erteleyin, çünkü hepsi imha edilebilir. Ama adresi not edin, evlerinizde kapalı geçirdiğiniz zamanda yazmaya devam edin.

Bu kampanya Nûdem için başlatılan ilk kampanya değil. Örneğin, kendisi de bir şarkı söylediği için çalışma kampında iki yıl tutsak edilen Pussy Riot Nadedja Tolokonnikova da onu desteklemişti, ve sanatçılar onu için şarkılar söylemişti.

Türkiye’de tutsakların Covid-19 dolayısıyla serbest bırakılması için yeni yapılan kampanya çok önemliydi. Bu konudaki görüşmelerin sonunda siyasi tutsaklar özgürlüğüne kavuşmakta muhaf tutuldu ve yalnızca mafya ve tecavüzcüleri çıktıysa da, bu karantina döneminde, umudu yitirmemeliyiz.”