ODTÜ’de Evrim Konferansı’na yasak

ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu ile Evrim Ağacı’nın ortak çalışması olan 13. Aykut Kence Evrim Konferansı, ODTÜ Rektörlüğü tarafından engellendi


ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu ile Evrim Ağacı’nın ortak çalışması olarak 12 yıldır düzenlenen Aykut Kence Evrim Konferansı’nın 9-10 Şubat tarihlerinde gerçekleşecek bu yılki etkinliği ODTÜ Rektörlüğü tarafından engellendi.

Geçtiğimiz günlerde Ocak 2019’dan itibaren ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde (ODTÜ KKM) tadilat ve yeniden yapılandırma gibi gerekçelerle salonları kullanıma kapatan ve mart ayının sonuna kadar bütün etkinlikleri iptal eden rektörlük,  ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu’nun yaklaşık bir yıl önce ayırttığı mekanı 13. Aykut Kence Evrim Konferansı için de kullanıma açmayacağını açıkladı.

Sansürü sosyal medya hesabından duyuran ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu açıklamada, “Dün Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin Facebook hesabından ODTÜ KKM’de Gençlik ve Spor Bakanı’nın da bulunduğu bir fotoğraf yayınlandı. Görünen o ki KKM yalnızca hükümet ve rektörlüğün yanında duran etkinlikler için uygunken bizim gibi diğer öğrenci topluluklarının da etkinlikleri için özellikle mart ayının sonuna kadar uygun değil” ifadelerine yer verdi.

Topluluğun bilimin yayılmasını, insanların bilime yönelik sansüre rağmen bilime ulaşmasını sağlama çabasında olduğunun vurgulandığı açıklamada şu ifadeler de yer aldı: “2018 yılının ocak ayında KKM’yi kullanmak üzere ayırtmış, ekim ayında ise gerekli bürokratik işlemleri başlatmış olmamıza rağmen etkinliğimize haftalar kala salonu kullanmamızın uygun olmadığını kendi çabalarımız sonucunda öğrendik. Organizasyon ekibi olarak, 2018’in nisan ayından beri bu seneki konferansın gerçekleşebilmesi için çalışıyoruz.
Her zaman reklamını öğrenci toplulukları ile yapan ODTÜ’nün bugünkü tavrı gerçekte topluluklara karşı aldığı tutumu göstermektedir. Bir öğrenci topluluğu olarak elimizden gelen tüm çaba ile konferansımızı her türlü engelleme girişimlerine rağmen okul dışında olsa bile yapacağız. Tüm kamuoyunu da bu süreçte yanımızda durmaya; bilime, evrime yapılmaya çalışılan her türlü sansüre karşı birlikte hareket etmeye çağırıyoruz!”