Yazar Meral Şimşek’e açılan dava, bilirkişi değişikliği nedeni ile ertelendi

Yazar ve şair Meral Şimşek’in “terör örgütü üyeliği” ve “terör örgütü propagandası” suçlamalarıyla yargılandığı davanın yedinci duruşması 21 Eylül’de görüldü. Dava, bilirkişide değişikliğe gidilmesi nedeni ile 5 Ekim’e ertelendi


Kürtçe PEN üyesi, yazar ve şair Meral Şimşek hakkında “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla 15 yıla kadar, “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla ise 7 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Şimşek hakkında açılan ve Amnesty Türkiye’nin de takip ettiği davanın yedinci duruşması 21 Eylül’de Malatya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 09.00’da görüldü. Amnesty Türkiye’nin sosyal medya hesabından aktardığına göre; “Meral Şimşek’in aldığı iki ödül plaketinin üzerindeki Kürtçe yazıları çevirmesi için 9 Mart tarihinde gorevlendirilen bilirkişinin, raporunu mahkemeye hala sunmaması nedeniyle, dosya mütalaa için savcıya tevdi edilemedi. Bilirkişi değiştirildi. Mahkeme Meral Şimşek hakkında uygulanan adli kontrol tedbirleri ve yurtdışı yasağının kaldırılması talebini reddetti. Davanın bir sonraki duruşması 5 Ekim 2021 saat 09.00’da görülecek.”

Uluslararası PEN (PEN International) Ağustos 2021’de bir kampanya düzenlemiş ve Meral Şimşek hakkındaki davaların düşürülmesi için Türkiye resmî makamlarına çağrıda bulunmak için dayanışma çağrısında bulunmuştu.