Ordu’da “Üç Kız” heykeline saldırı

Ordu’daki “Üç Kız” heykeline 17 yıl içinde dördüncü kez saldırıldığı ve heykellerden birinin ayağının gövdesinden ayrılıp zarar verildiği öğrenildi. Daha önce de heykellerden birine aynı şekilde zarar verildiği biliniyor


Kaynak: DHA

Ordu’nun Altınordu ilçesi Taşbaşı Mahallesi’ndeki seyir terası konumunda açık bir alana Tabya Başında Üç Kız Yan Yana türküsünden esinlenilerek 17 yıl önce yapılan Üç Kız heykeline dördüncü kez saldırıldı ve heykellerden birinin ayağı gövdesinden ayrılarak zarar verildi.

Evrensel’in haberine göre heykellere yıllar içerisinde defalarca zarar verildi. Habere göre, 2013 yılında heykeltıraş Özgür Özmen, üzerine yazılan yazılar nedeniyle zarar gören heykelleri bakıma aldı ve yerine yerleştirildi. Ancak heykellerden birinin başı 2016’da gövdesinden kırıldı ve yine tamir edildi. 2022’nin kasım ayında heykellerden birinin ayağı gövdesinden ayrıldı. Ordu Büyükşehir Belediyesi, heykelin ayağının tadilatı için çalışma başlattı. Tadilat sürerken heykellerden birinin daha ayağı, kimliği belirsiz kişiler tarafından gövdesinden ayrıldı. Belediyenin başvurusu üzerine soruşturma başlatan polis ekiplerinin, çevredeki güvenlik kamerası görüntülerini incelemeye aldığı belirtildi.