EMEP’in deprem afişine dava

Emek Partisi’nin (EMEP) 6 Şubat depremlerinde önlemler alınmaması üzerinden iktidarı eleştiren afişlerine, ‘dezenformasyon yasası’ üzerinden dava açıldı


Kaynak: Burcu Yıldırım - Evrensel

Emek Partisi’nin (EMEP) 6 Şubat depremlerinde önlemler alınmaması üzerinden iktidarı eleştiren afişlerine, ‘dezenformasyon yasası’ üzerinden dava açıldı.

Evrensel‘den Birkan Bulut’un haberine göre EMEP Rize İl Başkanı Hasan Zorlucan ile Fındıklı İlçe Yöneticisi Kamil Çavuşoğlu hakkında 6 Şubat depremleri hakkında astıkları afişler üzerinden dava açıldı. “Depremin 15. gününde depremzedeleri çözümsüzlüğe terk ederek, ölüme mahkum eden, barınma ihtiyacını bölgenin özelliklerine göre ve zamanında karşılamayan iktidar yeni ölümlerden de sorumludur” yazılı afişler hakkında; Ekim 2022’de meclisten geçen 7418 sayılı ‘dezenformasyon yasası’ kapsamında soruşturma başlatıldı. Rize Pazar Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma gereğince bir haftada iddianame düzenlendiği ve “yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçundan ceza istendiği öğrenildi. Bulut’un haberine göre verilecek cezanın kısa süreli hapis cezasını aşması ve ertelenmemesi halinde, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 53. maddesindeki hakların yasaklanması da talep edildi.

Haberde avukat görüşüne de yer verildi. Görüşü alınan avukat Mustafa Söğütlü’nün konuya dair görüşleri şu şekilde: “Deprem ile ilgili gerçekleri ortaya koymak ve deprem gibi bir afetin felakete dönüşmesinin baş sorumlusu siyasi iktidarı eleştiren parti afişlerini asmak suç değildir. Müvekkillere isnat edilen suçlama, geçtiğimiz ekim ayında dezenformasyon yasası olarak sunulan ancak kamuoyunda sansür yasası olarak adlandırılan yasa ile Türk Ceza Kanunu’na eklenen 217/A maddesinde tanımlanan ‘Halkı Yanıltıcı Bilgiyi Alenen Yayma Suçu’ dur. Bu yasa ile hedeflenenin dezenformasyon yani ‘gerçeğe aykırı bilgi’ olmadığı bu dava ile tekrar ortaya çıkmıştır. Bu yasa ile siyasi iktidar ile ilgili gerçekleri, eleştirileri, düşünceleri, yargılama makamları eliyle engellemenin amaçlandığı ortadadır. Seçimlere günler kala bu tip soruşturma ve davaların da artacağı anlaşılmaktadır.”