Hozan Canê’ye “Cumhurbaşkanına hakaret” davası

Müzisyen Hozan Canê hakkında, Facebook sayfasında paylaştığı iddia edilen Erdoğan karikatürü ile ilgili olarak “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan dava açıldı


Terör örgütü üyesi olmak suçundan tutuklu bulunan, Hozan Canê adıyla bilinen müzisyen Saide İnaç hakkında, Facebook sayfasında paylaştığı iddia edilen bir karikatür nedeniyle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle dava açıldı.

Almanya’da yaşayan Kürt sanatçı Canê, 24 Haziran 2018’deki Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri nedeniyle Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) düzenlediği bir etkinliğe katılmak için Almanya’dan Edirne’ye geldiğinde sosyal medya paylaşımlarında terör örgütü propagandası yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınıp tutuklanmıştı.

Sonrasında hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak”, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” ve “Atatürk’e hakaret” suçlarından 9 yıldan 21 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Canê, “terör örgütü üyesi olmak” suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

DW Türkçe’ye konuşan sanatçının avukatı Nevroz Akalın, müvekkili Hozan Canê’nin yargılandığı ilk davada “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasının da yer aldığını ancak hakaret davası açılabilmesi için Adalet Bakanlığı’nın izninin alınması gerektiğini ifade ederek, ilk davada kararın çok hızlı verildiğini, hakaret davası için ise iznin yeni çıktığını, bunun üzerine ikinci davanın açıldığını söyledi.

Akalın, bahsi geçen karikatürün paylaşıldığı Facebook sayfasının müvekkiline ait olmadığını, dolayısıyla paylaşımla ilgisinin de bulunmadığını vurguladı. Akalın, müvekkiline isnat edilen suçlamayla ilgili somut kanıtların olmadığını vurgulayarak, buna rağmen bir ceza verilirse bunun iki yıldan az olmasını beklediklerini ve cezanın erteleneceğini, bu yüzden mevcut mahkumiyet süresinin üzerine eklenmeyeceğini sözlerine ekledi.

Akalın ayrıca, müvekkili hakkında “terör örgütü üyesi” olmak suçundan verilen 6 yıl 3 ay hapis cezasına itiraz ettiklerini, temyiz başvurusunun Yargıtay’da incelendiğini belirtti.

Canê’nin bir sonraki duruşması 16 Eylül’de.