RTÜK Başkanı Şahin: “Boş cadde ve sokak görüntülerinin kullanılması hususunda hassasiyet gösterilmeli”

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in televizyon kanallarına, kapanma sırasında kalabalık görüntülerin yerine boş cadde görüntülerinin kullanılması talimatını gönderdiği belirtildi. Kurul Başkanı Şahin, “görevi gereği yapıcı hatırlatma” yaptığını söyledi


Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) kontenjanından üyesi İlhan Taşcı 2 Mayıs’ta Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda; Kurul Başkanı Ebubekir Şahin’in televizyon kanalları yöneticilerine, kalabalık görüntüleri kullanmamaları için özel hattan talimat gönderdiğini yazdı.

Taşcı paylaşımında, “RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, bugün televizyon kanallarının yöneticilerine özel hattan bir ‘talimat’ gönderdi. Televizyonların lebalep görüntüleri kullanmamaları; bunun yerine boş cadde ve sokak görüntülerinin kullanılmasını istendi! Stadlar, kongreler gösterilmeyecek” ifadesini kullandı.

Taşçı’nın ifadelerinin ardından Kurul Başkanı Ebubekir Şahin Twitter paylaşımında, “Görevimiz gereği çok açık ve sade bir dille yaptığımız yapıcı hatırlatmayı çarpık zihniyetle manipüle etmek tam da sahibine yakıştı. Sokaklar ve gündem boş olunca malum art niyetli zihniyet de mal bulmuş mağribi gibi üzerine atladı. Çok yazık. Hatırlatmamızın amacı, sağlığımız için milletçe büyük emek verdiğimiz tam kapanma dönemini hakkıyla sonlandırmaya katkıda bulunmaktır. Tüm yıldırma çabalarına rağmen işimizi layıkıyla yapmaya devam edeceğiz” diye yazdı.

“BOŞ CADDE VE SOKAK GÖRÜNTÜLERİNİN KULLANILMASI HUSUSUNDA HASSASİYET”

Gazete Duvar‘da da yer alan ve medya kuruluşlarına gönderildiği iddia edilen talimatın tam metni ise şöyle:

Medya Kuruluşumuzun Değerli Temsilcisi,

Televizyonlarda yayınlanan bazı görüntülerin arşiv niteliğinin belirtilmeden yayınlandığı tespit edilmiştir. Özellikle tam kapanma döneminde, başta haber bültenleri olmak üzere birçok programda arka planda kalabalık görüntülerin yer alması, insanların kurallara uymadığına ve kolluk kuvvetlerinin de görevlerini yerine getirmediğine dair bir yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermektedir. Bilindiği üzere 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 8’nci maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendinde “…görüntülerin arşiv veya canlandırma niteliği ile ajanslardan veya başka bir medya kaynağından alınan haberlerin kaynağının belirtilmesi zorunludur.” hükmü yer almaktadır. Bu sebeple tüm milletçe büyük fedakarlıklarla yürüttüğümüz tam kapanma dönemini sağlıklı bir şekilde sonuçlandırmak için yapılan yayınlarda, kalabalık görüntülerin yerine boş cadde ve sokak görüntülerinin kullanılması hususunda hassasiyet gösterilmesi ve zaruri durumlarda ise görüntülerin arşiv niteliğinde olduğunun mutlaka belirtilmesi gerekmektedir.
Gereğini rica eder, iyi çalışmalar dileriz.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanlığı