RTÜK Exxen’e ‘Konuşanlar’ programı nedeniyle idari para cezası verdi

RTÜK Exxen’de yayımlanan ‘Konuşanlar’ programı üzerinden platforma idari para cezası kesti; programın son bölümünün “toplumun milli-manevî değerlerine ve genel ahlakına aykırı olduğuna” karar verdi


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), dijital platform Exxen’de yayımlanan Konuşanlar’a soruşturma açtı. 15 Aralık 2021’deki toplantıda kurul Exxen’e idari para cezası kesti ve programın son bölümünün yayından kaldırılmasına karar verdi. bianet‘in haberine göre verilen RTÜK kararında “programda mizahı aşan galiz ifadeler ve bir yapımda ağza dahi alınmayacak söylemlerin” olduğunu belirtti; toplum ve aile ahlakına vurgu yaparak “küfür ve argo kelimelerin ekranlara yansıtılmasının yayıncılık ilkelerine aykırı olduğu”na hükmetti.

NETFLİX’E DE CEZA GELDİ

Üst Kurul dijital platform Netflix’te yayımlanan İspanyol yapımı bir filmi de toplantıda görüştü. Kurul filmin, “eşcinselliğin, ensest ilişkilerin ve çiftler arası eş değiştirmenin yoğun olarak işlendiği bir kurgu üzerine inşa edildiği” ve bu durumun “toplumun manevi değerlerine ve genel ahlaka aykırı olduğu” gerekçesiyle platforma idari para cezası kesti ve filmin yayından kaldırılmasına karar verdi.

YASAK ELMA DİZİSİNE DE CEZA

FOX TV’de yayımlanan Yasak Elma dizisi hakkında hazırlanan uzman raporu RTÜK toplantısında görüşüldü. Dizide geçen “İki tane iyi arkadaş varmış böyle birbirlerinin evine girip çıkan cinsten, birisi diğerinin kocasıyla birlikteymiş…. Hayır sanki dünyada ilk defa böyle bir şey oluyormuş gibi konuşuluyor da. Günümüzde herkes yapıyor” ve “Ayrıca herkes beni ‘metres’ ilan ediyor ama karşımdaki adam ne ailesini ne karısını düşünüyor” diyalogları üzerinden kanala idari para cezası kesildi. Kurulda “metres” kelimesinin toplumda olumsuz bir kavram olduğu ve kavramın dizide “normalleştirildiği” savunuldu. Ceza gerekçesinde, “aile kavramıyla ilgili olumsuz şakalar yapıldığını, aldatılan kadınların küçük düşürüldüğünü, toplumunun genel ahlak kavramı ve millî-manevi değerleriyle bağdaşmayacak çeşitli ifadelerin izleyicilere aktarıldığını” bildirildi.

HALK TV’YE VE TELE 1’E İDARİ PARA CEZALARI VERİLDİ

RTÜK, Halk TV’deki Açıkça programındaki bir konuğun Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a yönelik eleştirisine idari para cezası verdi. Söz konusu programda “bakın hainlik aranıyorsa, ihanet aranıyorsa ihanet burada. Şunu sana sağlayan, sana bunu veren bu rejime, Cumhuriyet’e, üstelik onun anayasasına göre görevlendirildiğin halde o anayasayı ihlal ederek, laiklik ilkesi doğrultusunda görev yapman gerekirken laikliği alaşağı edip her fırsatta onu yok etmeye çalışırken bu ülkenin anayasal düzenine ihanet ediyorsunuz” ifadeleri kullanılmıştı.

Kanaldaki İki Yorum isimli programda cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye yönelik eleştirilerin “sınırları aştığı” gerekçesiyle kanala idari para cezası verdi.

Kurul ayrıca, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Engin Altay’ın TELE 1’deki Demokrasi Arenası programında cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında “diktatör” ifadesini kullanması nedeniyle kanala idari para cezası verdi.