RTÜK Üyesi İlhan Taşcı: “2021 yılının ilk yarısında eleştirel yayıncılık yapanlara toplam 22 ceza kesildi”

RTÜK üyesi İlhan Taşcı, 2021’nin ilk altı ayında iktidarı eleştiren yayınlar yapan kanallara toplam 22 ceza kesildiğini açıkladı. Kanallara verilen idari para cezalarının toplamı 5 milyon TL oldu


Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi İlhan Taşcı’nın hazırladığı bir çalışmaya göre RTÜK 2021 yılının ilk yarısında iktidarı eleştiren kanallara göz açtırmazken muhalif kanallara ceza yağdırdı. Ocak – Haziran ayları arasında muhalif kanallara 22 ayrı ceza karşılığı 5 milyon TL idari para cezası kesilirken iktidara yakın kanallara kesilen ceza sayısı ise sıfır olarak kayıtlara geçti.

Çalışmasında RTÜK’ün Türkiye yayıncılığı için öncelikli bir soruna dönüştüğünü vurgulayan Taşcı, “RTÜK, bin 780 televizyonu ikiye ayırmıştır, iktidarı ve sarayı sevenler, eleştirenler. Eleştirenleri susturabilmek için de Ebubekir Şahin her yolu deniyor, cezaya boğuyor” ifadelerini kullandı.

5 MİLYON TL CEZA

BirGün‘den Mustafa Bildircin imzalı habere göre RTÜK, en çok cezayı dokuz ayrı yaptırımla toplamda 254 bin TL ile Halk TV’ye kesti. Halk TV’yi altı cezayla 169 bin TL ile TELE 1 izledi. KRT’ye kesilen dört farklı cezanın tutarının ise 112 bin 952 TL oldu.

FOX TV’ye ise ilk altı ayda üç farklı yaptırım uygulandı. Kanalın ödemesi gereken idari para cezası 4,5 milyon TL tutarında. Taşcı’nın verdiği bilgiye göre; iktidara yakınlığıyla bilinen ATV, A Haber, Ülke TV, Kanal 7, TV Net ve TGRT Haber’e ise, 2021 yılının ilk yarısında hiçbir yaptırım uygulanmadı.